Hollanda ‘katil robotlar’ konuşlandıran ilk NATO ülkesi oldu


Hollanda Kraliyet Ordusu’nun Robotik ve Otonom Sistemler (RAS) biriminin komutanı Yarbay Mevissen, Hollanda medya kuruluşu Janes’e demecinde, “Operasyonel bir gözlem kapsamında dört tane silahlandırılmış [insansız] makine konuşlandırdık” dedi ve ekledi: “Bilgilerime göre bunu daha ilkin Batı’da görmemiştik…”Mevissen demecinde ek olarak şu ifadelere yer verdi: “Makineler, askeri açıdan mühim bir ortamda, operasyonel bir birimde, deneysel kullanım için teslim edildi. Bunlar bir tek bir eğitim sahasında meydana getirilen testler değil. Direkt Rusların hedefindeyiz ve bu yüzden yarı operasyonel bir ortamdayız…”

“SURİYE’DE İYİ BİR SINAV VERMEMİŞTİ…”

UGV’ler, Estonyalı bir müdafa şirketi tarafınca oluşturulan Paletli Hibrit Modüler Piyade Sistemleri (THeMIS) adıyla biliniyor. THeMIS silahlandırıldığında 30mm otomatik toplar, 40mm bomba atarlar, hafifçe ya da ağır makineli tüfekler ya da tanksavar füzeleri ile silahlandırılabiliyor. THeMIS’in iyi mi bir performans sergileyeceği hemen hemen belli değil, zira UGV’lerin pek de iyi bir geçmişi yok. Rusya 2018’de Suriye’de kendi versiyonu olan UGV’leri konuşlandırmış, sadece devamlı bağlantı kopuklukları sebebiyle oldukça etkisiz kalmıştı.  

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası