HKP Genel Başkanı Nurullah Efe Ankut kimdir? Nurullah Efe Ankut kaç yaşında, nereli?

HKP Genel Başkanı Nurullah Efe Ankut, AKP Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla bir kez daha hakim karşısına çıktı. Nurullah Efe Ankut’un hayatı ve kariyeri merak ediliyor. Detaylar burada…

NURULLAH EFE ANKUT KİMDİR?

Nurullah Efe Ankut, 8 Kasım 1945’te Konya’da doğdu. Sırasıyla 14 Mayıs İlkokulunu, Konya Karma Ortaokulunu ve Konya Erkek Lisesini bitirdi. Ardından 1972 yılında lisans eğitimi için İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında yaz tatillerinde inşaat işçiliği yaptı.

Nurullah Ankut, sosyalist görüşleri ile lise yıllarında tanıştı. Sosyalizmi teorik bir bakış açısından daha iyi anlamak için felsefe okumaya karar verdi. 1967 yılında Türkiye Devrim Hareketi’nin liderlerinden Hikmet Kıvılcımlı’nın teorisini benimseyerek, pratik ve teorik mücadelesini yürütmek için İşsizlik ve Pahalılıkla Mücadele Derneği’nin faaliyetlerine katıldı. Bu derneğin faaliyetleri kapsamında arkadaşlarıyla birlikte DİKÖB (Öğrenci İşçi-Çiftçi Devrimci Sendikası) adlı örgütü kurdu. 15-16 Haziran olayları sırasında gözaltına alındı ​​ve bu süreçte bir ay tutuklu kaldı.

Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra 1972 yılında Mersin Mut Lisesi’ne öğretmen olarak atandı. 26 Kasım 1972’de Hacer Ankut ile evlendi ve Konya Gazi Lisesi’ne eş olarak atandı. Ancak siyasi faaliyetleri nedeniyle 1-1.5 yıl sonra Dekanlar Komisyonu kararıyla Konya Koleji’ne gönderilerek 1976 yılına kadar burada görev yaptı. 1975 yazında Kırkağaç askerliğini kısa bir süre Manisa’da yaptı. . Milli Eğitim Bakanlığı tarafından TÖB-DER’deki çalışmalarından dolayı Artvin’e Şavşat ve Yusufeli’ye; ardından Tunceli’deki Mazgirt Lisesi’ne ve Tunceli Öğretmen Okulu’na sürgüne gönderildi. 1977’de siyasi aktivizmini sürdürmek için kendi isteğiyle öğretmenliği bıraktı.

12 Eylül darbesinin ardından kaçak olarak hayatına devam etmek zorunda kalan Nurullah Ankut, gözaltında işkence gördü ve idam cezasıyla yargılandı. 12 Eylül’den sonra sol hareketlerin toparlanmaya başladığı sıralarda, 1987’de “Kuruçeşme Mitingleri” olarak bilinen mitingler, No Anarchy! Büyük Buluşma! sloganında yandaşlarıyla birlikte komünist partinin yeniden örgütlenmesini savundu. Eylül-Ekim 1989’da yayın hayatına başlayan Lotta Rivoluzionario dergisinin ilk sayısı ile yayın hayatına kaldığı yerden devam etti. Devrimci hareketin derlemesi 2005 yılına kadar devam edecek olan Devrimci Mücadele dergisinde savunuldu. Aynı dönemde İnsan Hakları Derneği’ndeki “Devrimci Mücadele İnsan Hakları Savunucuları” grubunda insan hakları savunucusu olarak yer aldı. bir sınıf hareketine dayanmaktadır. Kendi grubundan arkadaşlarıyla birlikte birçok iş yeri işgal, grev ve direnişinin yöneticiliğini ve organizatörlüğünü yaptı.

15 Haziran 2005’te yasal imkanlardan yararlanmak için eşitsiz yarış üzerine yapılan değerlendirme sonrası grup parti yöntemine geçilerek Halk Kurtuluş Partisi kuruldu. Nurullah Ankut partinin kurucusu oldu ve cumhurbaşkanı seçildi. 2013’te Gezi olaylarına aktif olarak katıldı. 2015’te Konya Halk Kurtuluş Partisi’nden milletvekili adayı olarak seçime girdi. Parti, söz konusu seçimlerde Konya’da 2 bin 136, Türkiye genelinde ise 60 bin 396 oy aldı. Nurullah Ankut, 1 Kasım 2015 seçimlerinde yapılan erken seçimde Konya Halk Kurtuluş Partisi milletvekili adayı olarak seçime girmiş, parti Konya’da 2.019, Türkiye genelinde ise 83.057 oy almıştır.

2016 yılında Halk Kurtuluş Partisi, MİT tırlarının Suriye’ye silah taşımasının savaş suçu sayılması ve yerel mahkemelerde sonuç alınamaması üzerine Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne şikayette bulunmuştu. Sırf bu şikayet nedeniyle mahkeme, “hak arama özgürlüğü”nün kullanımını “delil tespiti” olarak değerlendirdi ve HKP lideri olarak 1 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırdı.

“TÜRKİYE BİR ADAM TARAFINDAN ELİNDEN ALINDI”

52. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma salonuna alkışlarla giren HKP genel başkanı, savunmasında şunları söyledi: “Türkiye, 21 yıldır Kuvayi milliyetçi ecdadımıza düşmanlık eden biri tarafından yönetiliyor. Burayı Darülharp olarak görüyorlar, savaş açmışlar. Biz de savaşıyoruz. Tüm avukatların diplomaları ofislerinde asılıdır. Peki bu adam neden mezun olmuyor? Hayır çünkü. Dolayısıyla onun atadığı bakanlar bakan değildir. Kurduğu hükümetler bile meşru değil. Kararları geçersizdir. Türkiye bir adam tarafından esir alındı” o ifadeleri kullandı

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası