‘Hırsızlık mı oldu, yolsuzluk mu oldu? Net cevabını istiyoruz’


TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gömü ve Maliye Bakanlığı’nın kati hesap kanun teklifi ve 2023 yılı bütçe kanun teklifi görüşmeleri sürüyor. 
CHP Milletvekili Süleyman Bülbül bütçe görüşmelerinde söz alarak özelleştirme politikalarını eleştirdi. Bülbül, “2002 yılından bu güne kadar toplam 226 işletme, içinde HES’ler, JES’ler, fabrikalar var, özelleştirildi. 151 hisse satışı yapılmış. 12 tane otel-sosyal tesis satışı var. Bunların içinde Emekli Sandığı’nın, o dönem olan Bayındırlık Bakanlığı’nın, Karayolları’nın toplumsal tesisleri var. 2 bin 915 varlık satışı olmuş. Taşınmazların toplamı 4 bin 571. İçinde şeker fabrikalarının, Sümer Tüm ortaklık’in, Devlet Demir Yolları’nın varlıkları ve maliye hazinesi varlıkları var. Sadede varlık satış/devir bedeli 16 milyar 269 milyon 26 bin 754 TL yapıyor. Dolar bazında 4 milyar 352 milyon 863 bin 316 dolar yapıyor” diye konuştu. 

“363 GÜN OLMUŞ VE HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEMİŞ”

Bakan Nebati’yi ve AKP iktidarını eleştiren Bülbül, “Bu sayılar hem ülkeyi karış karış iyi mi sattığınızı belgelemek için mühim hem de birazdan, usulsüzlüğün boyutunu gözler önüne sermek için mühim. Geçtiğimiz yıl, Özelleştirme İdaresi’nin içinde bulunduğumuz 2022 yılı bütçesini ve 2020 yılı kati hesabını 12 Kasım’da görüşmüşüz. 363 gün olmuş ve hiçbir şey değişmemiş” dedi. 

“KAÇA SATILDI, ARADAKİ FARK NEDİR?”

Sayıştay’ın raporuna atıf icra eden Bülbül, şunları söylemiş oldu: 

Geçen yıl ‘Özelleştirme İdaresi Başkanlığı çeşitli sektörlerde fazlaca sayıda özelleştirme uygulamasını saydam bir halde gerçekleştirmiş oldu’ diye açıklamada bulundunuz. Oysa 2020 Sayıştay Raporu’nun 34’üncü sayfasında şu şekilde bir bulgu tespit edilmişti: ‘Özelleştirme işlemlerine ilişik kıymet tespit sonuçlarının kamuoyuna duyurulmaması.’ Bu özelleştirdiğiniz şeker fabrikaları, TÜRK TELEKOM, SEKA ve özelleştirilen kurumlara biçilen kıymet neydi, ne kadara satıldı, aradaki fark nedir; bu tarz şeyleri asla kimse, millet bilmiyor demek.

“DEĞER TESPİT SONUÇLARININ AÇIKLANMASINI KANUN EMREDİYOR”

Kanun hükmü açık ve net bir halde kıymet tespit sonuçlarının açıklanmasını emretmekte. Sayıştay 7 senedir bunu açıklayın diye uyarmakta. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çadır devleti değildir; hukuk devletidir. Ilk olarak hukukun gereğinin yerine getirilmesi gerekir. Kanuna uymamak; Sayıştay’ın uyarısını umursamamak ne demek? Özelleştirme İdaresi’ne ilişkin raporlar 2014’ten beri Meclis’e geliyor ve her raporda bu mevzuda ne yazık ki uyarı var.

“HIRSIZLIK MI OLDU, YOLSUZLUK MU OLDU, PEŞKEŞ Mİ ÇEKİLDİ BU İŞLEMLER YAPILIRKEN?”

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bu uyarı ve tespitleri değerlendirmeyecek mi? Özelleştirme İdaresi Başkanlığı niçin kıymet tespit raporlarını açıklamıyor? Neyi, kimden saklıyorsunuz? Hırsızlık mı oldu, yolsuzluk mu oldu, peşkeş mi çekildi bu işlemler yapılırken? Bu kolay probleminin net bir cevabını istiyoruz. Bu tespit neticeleri nedir?

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası