Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşında ‘evlendirmesi Meclis’te tartışma yarattı


TBMM Genel Kurulu’nda Kültür ve Gezim Bakanlığı ile Emek verme ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, 2021 Yılı Kati Hesap Kanun Teklifleri ile 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifleri görüşülüyor. Genel Kurulu’da bir tarikata ilişkin vakıfın yöneticisinin 6 yaşındaki kızını “evlendirerek” senelerce istismara maruz bırakması parti grupları içinde tartışma mevzusu oldu.  Karşıcılık, bu vakıfla ilgili Kültür ve Gezim Bakanı Nuri Ersoy’dan açıklama istedi sadece Cumhur İttifakı, bütçe görüşmelerine devam edilmesi icap ettiğini savundu. 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Hususi, usule ilişkin söz alarak, bir tarikata ilişkin vakfın yöneticisinin 6 yaşlarındayken kızını “evlendirip” istismara maruz bırakılmasına niçin olmasıyla ilgili şunları söylemiş oldu:
“Kendi 6 yaşında kızını utanarak, söylüyorum gelin etmesi. Seneler devam eden bir cinsel istismar vakasının o çocuğun belli bir yaşa gelip de boşanma davası açmasıyla kamuoyu haberdar oldu. Bu mevzuda Türkiye sarsılıyor. Ömer Çelik diyor ki ‘Basını yakından takip ediyoruz’. İktidara müzahir basın görmedi, duymadı. Ta ki infial bu noktalara gelene kadar. Bugün bu olayın direkt muhatabı ilgili bakan burada. Sizden ricam, gündem dışı konuşma maddesi ile çağıra bildiğimiz bakan burada. Eskiden de mesela İçişleri Bakanı Meclis’teyken bir terör saldırısı olduğunda ya da kendisini ilgilendiren bir mevzu olduğunda herhangi bir bakanlığın direkt yerimizden söz alır, bakanlardan açıklama ister, bakanlar da söz ister ve gruplar da bunu değerlendirebilirdi. Bugün bu tüzük buna olanak veriyor.
Şimdi Sayın Bakandan ve sizden talebimiz, Sayın Bakana gündem  dışı söz talebi olup olmadığını sorunuz. Gündem dışı söz talep ederse 20 dakika süre ile bu mevzuda bakanlığı ilgili vakfa ne yapmış, soruşturma başlatmışlar mı? Tek kişilik hükümet sistemi var fakat sonuçta dahil olduğu kabine, masa her neyse onun adı, bu mevzuda ne yapıyor? Bu ülkeyi yönetenler olarak bu Meclis’te çıkıp kürsüye bir şeyler söylemeleri lazım.”

“SORUŞTURMA BAŞLATILDI MI?”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da vakası “Dehşet verici” diye nitelendirerek, şunları belirtti:
“İnsanım diyen her insanın bu mevzuda insanlıktan yana tutum alması gerekiyor. Bu cemaatlerle ilgili ne yapılıyor? Şu ana kadar bir işlem yapılmış oldu mu? Ortada kovuşturmaya yer olmadığına dair karar var. Ortada bir kız çocuğunun sonradan 13 yaşında evlendirildiğini, ebeveynlerinin bu evliliğe onay verdiğini, kemik yaşlarının başka birinin kemik incelemesine girilerek 21 yaşında tespit ettirildiğine, bu kız çocuğunun evlendikten sonrasında hastalanması üstüne doktorunun kendisini adli kurullara sevk ederek, bir kabahat ve istismar bulunduğunu bildirilerek, açığa çıkan bir çocuk istismarı var. Bu senelerce devam etmiş. Bu mevzuda iktidar temsilcilerinin, burada bulunan Kültür ve Gezim Bakanı ve siz değerli ziyaretçilerimizin ilgililerle görüşerek kamuoyuna, Türkiye toplumuna izahat yapması, bu cemaate ne yapılmış oldu, ilgililer hakkında soruşturma başlatıldı mı? Ne yapılmış oldu? Bilgilendirme talebini ikimiz de yineliyoruz.”

“BU KONUYU MEMLEKET MESELESİ OLARAK GÖRÜYORUM”

AKP Grup Başkanvekili Hasret Varlıklı ise şunları söylemiş oldu:
“Bu mevzu Türkiye’de hiçbirimizin, kalbi ve vicdanı olan hiçbirimizin tek kelime ile bile hakkında bir şey söylemeden yapamayacağı bir mevzudur. Birazcık ilkin gelirken milletvekili arkadaşlarımdan arayanlar oldu. Benim kız çocuğum yok. Adam çocuklarım var. Bilhassa kız evladı olan arkadaşlarımızın kendi çocuklarını da düşünerek, oldukca büyük bir hastalık duyduklarını görüyoruz. Bu mevzuyu memleket meselesi olarak görüyorum. Tüm milletvekilleri ve bakanlıkların meselesi. Başta Aile ve Hakkaniyet Bakanlıkları olmak suretiyle. Bu mevzuyu uzunca bir süre takip edeceğiz… Savcının iddianamesini, Hakkaniyet ve Aile Bakanlıklarının ne yaptığını takip edeceğiz. Bu mevzu asla ve kata yumuşatılamaz. En ağır şekilde anne ve babanın evlenilmiş olduğu kişinin bir karar vererek, inanırım aile çevresinde bu mevzuyu bilen insanların hepsinin ifadeye çağırılarak niçin bu şekilde bir şeye hoşgörme gösterdiklerini, hukukun çerçevesinin örnek bir karar teşkil edecek şekilde zorlanarak, aile çevresi de dahil olmak suretiyle, beraber bir yaşamı idame ettirdikleri, cemaat kelimesini kullanmak istemiyorum fakat orada da bu mevzuyu bilen kim var ise onlara da ulaşacak şekilde bu dava sürecinin yakından takip edilmesi gerekiyor.

“ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURALIM” ÖNERİSİ

Bu bir tek düşünce beyan edilecek, ne kadar üzüldüğümüzü söyleyeceğimiz bir mevzu değil. Uzun vadeli takip etmemiz ihtiyaç duyulan, hem dava süreci hem de niçin bu tarz bir olay olmuş, hangi ortam ve şartlar bunların oluşmasına sebebiyet vermiş, bu mevzuya dair hepsini yapalım. Gerekirse bu mevzuda araştırma komisyonu kuralım. Evlatların istismarı ile ilgili TBMM daha geniş anlamda hangi sorumlulukları alabilir, nerede iyi mi boşluklar var. Buna dair hepsini değerlendirelim.”

MHP “İDAM” DEDİ

MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, “Bu suçu işleyenler hangi derslik ve zümreye, hangi cemaate, ne olursa olsun, kim olursa olsun. İdam söz mevzusu olacaksa haklarında en ağır ceza ne gerekiyorsa yapılsın diye biz bunu defaatle söyledik. Burada bir kere daha yeniden ediyorum. Bu vicdanları yaralayan, topluma kan ağlatan oldukca acı şeyler bunlar” diyerek, hukuken gereğinin yapılmasını istedi.

“ARAŞTIRMA ÖNERGESİ REDDEDİLMİŞTİ”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ise “İnsanlıkla bağdaşmayan bir davranış” diye vakası değerlendirerek, şunları kaydetti:
“TBMM’nin bu aşamada yapması gerektirme eden ne var ise ona katkı sağlamaya hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Mevzuyla ilgili Adana Milletvekilimiz Sayın İsmail Koncuk Bey tarafınca verilmiş bir araştırma önergesi vardı. TBMM’de tartışıldı fakat reddedildi. Bazı mevzularda öngörülerimizin yüksek olması gerektiriyor. İşlenen suçların ve gerçekleşen olayların nereye varacağını da öncede kestirmemiz gerektiriyor. Bu mevzuda TBMM’yi, siyasal partileri ve onların sözcülerini daha duyarlı davranmaya çağrı ediyorum.”
TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, bütçe çalışmalarını yürütme önerisinde bulunarak, “Fakat bununla ilgili de hazırlığımızı yapalım diye arz ediyorum” dedi. CHP’li Hususi, Kültür ve Gezim Bakanı Nuri Ersoy’a söz verilmesi ve mevzuyu değerlendirmesi talebini yineleyerek, şunları deklare etti:
“Şimdi bugün bütçe kalemleri içinde Vakıflar Genel Müdürlüğü olmasa ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bağlı olduğu bakan burada olmasa, ben derim ki riyaset makamı ilgili bakana davet yapsın, yarın gelsin konuşsun. Dün esasen parlamento bilgilendirilmelidir dendi. Asla şüphem yok Kültür Bakanlığı’nın parlamentoyu izleyen yasama uzmanları Sayın Bakanın önüne dün öğleden sonrasında notu götürdüler esasen, olmadıysa büyük zafiyet var. Parlamentoda CHP, HDP, İYİ Parti grubundan milletvekilleri sözlerini söylerken, vakıflarla ilgili eleştiri yaptılar. Sizin gelip izahat yapmanızı isterler diye dün önüne not kağıdı  gitti esasen. Eğer o not kağıdı gitmediyse sistemsel bir mesele, gidip de kendi data notuyla buraya gelmediyse kişisel bir mesele. Fakat buna duyarsız kalırsak bu parlamento kendi kendini inkar eder. Gündem dışı konuşma aşamasını kat etmeden, siz hiçbir şey demeden söz aldım ben. Sizin de anlayışınızla gündeme geçseydiniz, bu imkanı tüketmiş olurduk. Gündeme geçmeden gündem dışı söz veriniz. Verdiğiniz sözle çıksın, Türkiye’nin kendisinden beklediği bilhassa vakıflarla ilgili mevzuyu açıklasın, parti grupları da bu mevzuda söz söyleme imkanı bulsunlar, Türkiye’nin yakıcı gündemini tüketelim, Meclis’in gündemini normal olarak yaparız.”

“BU KONUDA YARIŞMAYALIM”

AKP’li Varlıklı de Bakan Ersoy’un gün içinde konuşmasının olacağını anımsatarak, “Buradaki en mühim sorun, bu mevzu bir tek ve bir tek bir partiyi mi rahatsız ediyor. İnsan olan her insanın vicdanını kanatan bir mevzudur. Bu mevzuda birbirimiz ile yarışmayalım. Kim daha çok üzüldü yarışına girmeyelim. Bu mevzu uzun vadeli takip edilmesi ihtiyaç duyulan, yargısal boyutu uzun vadeli takip edilmesi ihtiyaç duyulan bir mevzudur. Gün içinde yeni bilgilerimiz olduğunda esasen paylaşırız” dedi.   

“BURADA VAKFIN TARTIŞILMASINDAN DAHA ÇOK…”

MHP’li Bülbül, istismar suçunun kişi tarafınca işlendiğini kaydederek, “Burada davaya müdahil olan bakanlık Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı, kuşkusuz tüm bakanlarımızın bu sorun ile ilgili vicdani olarak yürütmeyi temsil eden kişiler olarak söyleyecekleri olabilir. Sadece ben teknik boyutu ile ifade etmek isterim. Bununla ilgili olarak Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı’nın dahil olduğu süreçtir. Sayın Bakan buradayken derken vakfı siz değerlendirerek ifade ettiniz Özgür Bey. Burada vakfın tartışılmasından daha oldukca bu meselenin Aile ve Toplumsal Politikalar Bakanlığı bünyesinde Türkiye’de önemsenmesi ihtiyaç duyulan bir sorun olması hasebiyle bu babda değerlendirilmesini etkili olacağı kanaatindeyiz” diye konuştu.

TÜRK TABİPLERİ BİRLİĞİ TARTIŞMASI

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, Bülbül’e “Tabipler Birliği’ni beklemeden konuştunuz” dedi. Bülbül, “Tabipler Birliği’nin beklenecek tarafı mı var? Turan Aydoğan Efendi. Buraya Tabipler Birliği aklına gelmiş olarak buraya sokuyorsun işi. Senin iyi mi bir yaran var ise buraya sokuyorsun işi. Yazıklar olsun. Iyi mi bir yaran var ise” dedi.
HDP’li Beştaş “Şu anda Türkiye’de daha mühim bir mevzu yok. 6 yaşındaki bir çocuğun senelerce istismara uğradığına, buna göz yumulduğuna, anne ve babasının bu meseleyi bildiğini çoğumuz biliyoruz. ‘Tabipler Birliği Başkanını beklese miydik?’ diyen grup başkanvekiline söylüyorum. Bir sözün ve düşüncenin ifade edilmesi, bir çocuğa senelerce istismardan bulunmaktan daha mı ağır? Bu şekilde bir yaklaşım olabilir mi?” diye sordu.
AKP’li Varlıklı, yargısal sürecin başlatılması icap ettiğini yönündeki sözlerini hatırlatarak, “Bunu söyledikten sonrasında diyorsunuz ki ‘Kapatmaya çalışmak’. Fena niyetli buluyoruz. Oldukca sarih ve net şekilde en tepe noktaya kadar üstüne gidilmesi icap ettiğini ifade ettiğimiz halde. Reddediyoruz ve fena niyetli buluyoruz. Bu memlekette çocuklar hepimizin. Çocuklar ile ilgili yarış olması imkansız. Bir çocuğun başına gelen hepimizin başına gelmiştir” diye konuştu.
HDP’li Beştaş, “Fena niyetli’ demesi meselesini reddediyorum. Sayın Varlıklı’e şunu soruyorum. Hakkaniyet Bakanlığı küçüklere yönelik istismar vakalarını niçin açıklamıyor? 2017 yılından bu yana 6 senedir çocuk istismarına ilişkin veriler niçin açıklanmıyor, neyi saklıyorsunuz?” diye sordu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler seo paket