Hiçbir kişi, aile, dernek, vakıf, parti, cemaat, tarikat milli egemenliğin üstünde olamaz!


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Bizlere gore; hiçbir şahıs, aile, dernek, vakıf, parti, cemaat, tarikat milli egemenliğin üstünde olmaz ve olması imkansız. Hedefimiz; toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması ve korunması ise işte tam da orada çocuklar ve hanımefendiler ayrı bir yerde duruyor. Eşitlik duygusu oldukca kıymetlidir. Eşitlik duygusunun bir başka tarifi; asla kimsenin arkada kalmaması, her insanın aynı yolculuğu, eşit duygularla, eşit temelleri edinerek yürüyüşünün sağlanması meselesi. Bu mevzuda tavizler verilmesine, görmezden gelinmesine asla müsaade etmeyiz. Mesela; bir çocuğun evlendirilmesi, çocuk istismarının düzgüsel kabul edilmesi, evlatların fiziki ya da ruhsal bütünlüğünü hiçe sayan anlayışlara müsaade etmemiz mümkün değildir” dedi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise “Türkiye, evlatlarını ne diktatörlere ne de İstanbul’a ihanet edenlere feda etmeyecektir. Yolunuz, yolumuz açık olsun” diye konuştu. İBB İmar Müdürlüğü ekipleri de dün kızını 6 yaşlarındayken “imam nikahıyla evlendiren” Yusuf Ziya Gümüşel’in kurucusu olduğu, Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki binasını “kaçak” olduğu sebebi öne sürülerek mühürlemişti.İBB, “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında Maltepe Gülsuyu Mahallesi’ne 3 mühim yaratı kazandırdı. Aynı karmaşa içinde konumlandırılan “Muzaffer İzgü Kütüphanesi”, kurum tarihinde bir ilk olarak kurulan “İBB Hanım” ve  “Fevzi Çakmak Yuvamız İstanbul Kreşi”; CHP TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın katılmış olduğu törenle hizmete açıldı. CHP TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay, törende yapmış olduğu konuşmada, İstanbulluların, 2019’da meydana getirilen mahalli seçimlerde emaneti ehline verdiğini belirterek, şunları söylemiş oldu:

“EMANETİ EHLİNE VERDİKLERİ İÇİN İSTANBULLULARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ilkin 16 milyon İstanbulluya, emaneti ehline verdikleri için, teşekkür ediyorum. Emanet sahibinin de görevin gerektirdiği niteliklerle donanmış olarak, İstanbul’da çocuklar, gençler, emekliler, çalışanlar, hanımefendiler, çiftçiler dahil, zamanı eserler, tabiat, çevre dahil, 16 milyon İstanbullunun hayatına, almış olduğu görevin gerektirdiği tüm birikimle dokunmuş olmasından da iftihar ediyoruz. Parti olarak da iftihar ediyoruz. Demin gelirken düşündüm; Belediye Başkanımız İstanbul’da hangi cemiyet kesimine değmemiştir, dokunmamıştır diye. Bulamadım. Kabul eden var ise söylesin, ikimiz de bilelim. 150 Günde 150 Proje kampanyasına inanmıyorum. Şu sebeple daha çok bulunduğunu zannediyorum. 150’yi geçtik şeklinde geliyor bana. Bunun için de ek olarak kutlama ediyorum. 

“DEVLETİN DİNİ, ADALETTİR”

Hakkaniyet, eğer olmazsa, olmazdır. Tüm dinler, hakkaniyet suretiyle gelmiştir. Devletin dini, adalettir. Varsıl ailelerin evlatlarının tüm imkanlarını, yoksul ailelerin çocuklarına sunması da Sayın Başkan’ın hakkaniyet duygusunu ne kadar içselleştirdiğinin açık bir göstergesidir. Eskiden öyleydi; en zenginin çocuğuyla en yoksulun evladı aynı okula gider idi. Şimdi öyleki değil. Şimdi okul öncesi eğitim, kreş meselesi bile zenginlere hak şeklinde görülürken, -inşallah İstanbul’da bunu değiştiriyoruz- işte bu adaleti sağladığımız gün, Türkiye, dünyanın en gelişmiş, en varlıklı, en müreffeh ülkesi olur. Bu, İstanbul’dan başladı, Cumhuriyet Halk Partili belediyelerde de yoğun bir halde yürüyor. Bunu sağlıyoruz. Gerisi oldukca kolaydır. Gerisi çorap söküğü şeklinde gelecek.

“TÜRKİYE EVLATLARINI, İSTANBUL’A İHANET EDENLERE FEDA ETMEYECEKTİR”

Muzaffer İzgü adının oluşturulan kütüphanede yaşatılması oldukca mühim. Ekrem Başkan’ı bir kere daha uyarayım: Milleti çatlatıyorsun bu hizmetlerinle. 25 yılda yapılamayanları 3,5 yılda yapmandan dolayı da sana büyük bir husumet beslendiğini bil. Seni yeseler doymazlar, haberin olsun. Fakat 16 milyon İstanbullu da evladını hiç kimseye yedirmez. Hatta Türkiye bu şekilde başarı göstermiş çocuklarını siyasete, siyasetin -diğer kelimesini söylemeyeceğim- o tiplerine feda etmeyecektir. Türkiye, evlatlarını ne diktatörlere ne de İstanbul’a ihanet edenlere feda etmeyecektir. Yolunuz, yolumuz açık olsun.İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da konuşmasında, Cumhuriyet vurgusu yaparak, şunları söylemiş oldu:

“HİÇBİR KİŞİ, AİLE, DERNEK, VAKIF, PARTİ, CEMAAT, TARİKAT MİLLETİN EGEMENLİĞİNİN ÜZERİNDE OLAMAZ”

Milli egemenliğin üstünde hiçbir şeyi tanımıyoruz. Bizlere gore; hiçbir şahıs, hiçbir aile, hiçbir dernek, vakıf, parti, cemaat, tarikat milli egemenliğin üstünde olmaz ve olması imkansız. Cumhuriyet’in ilke ve ideallerini hayata geçirmek, hepimizin bu şehirdeki, bu ülkedeki vazife alan her yöneticinin esas sorumluluğudur. Ben, şahsen tüm emek verme dostlarımla, tüm yol dostlarımla tam da bu şekilde hissediyorum. İstanbul’un her yerinde olduğu şeklinde, bugün burada açılışını yaptığımız işlerin, Cumhuriyet’imizin o müessese değerlerine ve ilkelerine yakışan işler olmasıyla da ek olarak gurur duyuyorum. 

“BİR ÇOCUĞUN EVLENDİRİLMESİ, ÇOCUK İSTİSMARININ NORMAL KABUL EDİLMESİ”

Hedefimiz; toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin sağlanması ve korunması ise işte tam da orada çocuklar ve hanımefendiler ayrı bir yerde duruyor. Eşitlik duygusu oldukca kıymetlidir. Eşitlik duygusunun bir başka tarifi; asla kimsenin arkada kalmaması, her insanın aynı yolculuğu, eşit duygularla, eşit temelleri edinerek yürüyüşünün sağlanması meselesi. Bu mevzuda tavizler verilmesine, görmezden gelinmesine asla müsaade etmeyiz. Mesela; bir çocuğun evlendirilmesi, çocuk istismarının düzgüsel kabul edilmesi, evlatların fiziki ya da ruhsal bütünlüğünü hiçe sayan anlayışlara müsaade etmemiz mümkün değildir. Bu büyük toplumsal yaranın ceza hukukuyla ilgili boyutu, yargı kurumlarının sorumluluğudur elbet. Fakat hepimiz, yöneticiler olarak, küçüklere ve hanımefendilere bu ülkede kendilerini beraberce eşit, hepimiz şeklinde kıymetli olduklarını hissettirmekle, yaptığımız hizmetlerin vasıtasıyla çoğumuz hükümlüyüz ve sorumluyuz. Yalnız olmadıklarını, hayatlarının her anında onlara hissettirmeliyiz. Bu mevzuda duyarlı çalışan bir yönetim olduğumuzu tüm hemşerilerimin bilmesini isterim.

“ÇOCUKLARIMIZIN İYİ İNSAN OLMALARINI DİLİYORUM HER ŞEYDEN ÖNCE”

16 milyon İstanbullunun birbirini anlayan, birbirini seven, farklılıklara saygı duyan, dayanışma duyguları yüksek, üretken bir cemiyet olması için, en ufak çocuğumuzdan en yetişkine kadar bu sorumlulukla çalışmaya devam ediyoruz. Şunu ihmal etmeyin; tüm yurttaşlarımıza ve tüm hemşerilerimize sesleniyorum: 2023, bu anlayışın tüm Türkiye’ye hakim olacağı bir yıl olacak. Bunu hep beraber başaracağız. Milletimizin huzurdan, kardeşlikten, adaletten, özgürlükten ve eşitlikten yana tavır alacağını kesinlikle biliyor ve buna inanıyorum. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına yepyeni bir başlangıç yaparak, yeni umutlara, yeni hedeflere doğru hep beraber adım atma kararlılığıyla, asla durmaksızın çalışacağımızı buradan tüm vatandaşlarıma, tüm hemşerilerime duyurmak isterim. Bu inançla; açılışını yaptığımız bu güzel ortamın, bu güzel tesisin, hizmetleriyle bu mahalleye renk katmasını, gelecekte bizlere işte şurada bizimle duran bu ufak evlatlarımızın hayalleriyle, bu şehre ve bu ülkeye kıymet katmalarını temenni ediyorum. Her birinin oldukca güzel makamlarda olmasını temenni ediyorum. Her birinin iyi bilim adamları, iyi öğretmenler, iyi siyasetçiler, iyi belediye başkanları, iyi yöneticiler, iyi insan olmalarını temenni ediyorum her şeyden ilkin.

“ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİNİN KARARTILMAMASI İÇİN:

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da bir tarikat liderinin 6 yaşındaki çocuğunu evlendirdiği idddialarına gönderme yaparak, şu şekilde konuştu:Maltepe Belediyesi olarak, vazife süreleri süresince 12 kreşi vatandaşların hizmetine sunduk. İBB’nin Ekrem İmamoğlu önderliğinde çalışmasıyla beraber, bu sayının Maltepe’de artıyor olmasının da mutluluğunu yaşıyorum. Şu sebeple sadece o kreşlerden çıkacak bu şekilde güzel kızlarımız, modern beyinlere kavuşacaklar. Yoksa görüyorsunuz; 6 yaşındaki evlatları kimlere teslim ettiklerini bildiğiniz gibi. İşte bu evlatların başkalarının tekeline girmemesi için, bu evlatlarımızın geleceğinin karartılmaması için hepimizin el birliğiyle bu kültür merkezlerini, kreşlerini bilhassa de Türkan Saylan adının yaşatılmış olduğu Maltepe’de yaşatmak, boynumuzun borcu.”

İZGÜ VE İLERİ AİLESİ DE AÇILIŞA KATILDI

Konuşmaların arkasından; Altay, İmamoğlu, Kılıç, Türk edebiyatının duayen isimlerinden merhum Muzaffer İzgü’nün oğlu Ahmet Şahin İzgü ve geçen ocak ayında Covid-19 sebebiyle yaşamını yitiren İBB çalışanı, kütüphanecilik bilimi uzmanı merhum Aydın İleri’nin ailesi tarafınca kesilen kurdele ile 3 birim, vatandaşların hizmetine girmiş oldu.

İBB KADIN: KURUM TARİHİNDE BİR İLK

İBB Genel Yazman Yardımcısı Polat’ın verdiği bilgilere gore; “150 Günde 150 Proje” maratonu kapsamında oluşturulan Muzaffer İzgü Kütüphenesi, 700 metrekare alanda hizmet verecek. 110 şahıs kapasiteli kütüphane bünyesinde 15 bin kitaplık varlıklı bir seçki yer ediniyor.Kurum tarihinde bir olarak Maltepe Gülsuyu’nda hizmet vermeye başlamış olan “İBB Hanım”, İstanbul’da yaşamlarını sürdüren hanımefendilerin sağlıktan toplumsal hizmete, kültürel etkinliklerden istihdama, eğitimden spora kadar birçok değişik alanda toplumsal ve fizyolojik iyilik hallerinin desteklenmesi için çeşitli siyaset ve hizmetler geliştirmek suretiyle tasarlandı. İBB Hanım bünyesinde; beslenme danışmanlığı hizmeti, ruhsal danışmanlık hizmeti, sıhhat danışmanlık ve eğitim hizmetleri ücretsiz bir şekilde verilecek. Bayanların bireysel, toplumsal ve ekonomik olarak güçlenmesini desteklemek amacıyla; meslek edindirme kurslarından sanat atölyelerine, film gösterimlerinden dijital okuryazarlık eğitimlerine kadar değişik alanlarda faaliyetler gerçekleştirilecek. Çocuk sahibi olan hanımefendilerin tüm hizmetlerden rahatça faydalanabilmesini sağlamak amacıyla, çocuk etkinlik alanı oluşturularak hizmete sunulacak. Aynı bina kompleksi içinde hizmet verecek Fevzi Çakmak Yuvamız İstanbul Kreşi de 6 sınıftan oluşuyor. Bu sınıflarda toplam 120 çocuk, eğitim hayatına ‘Merhaba’ demiş olacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler seo paket casibom