HDP’li Saruhan Oluç: ‘Kader planıysa neyi soruşturuyorsunuz?’


Meclis’te düzenlemiş olduğu basın toplantısında konuşan HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, Türkiye Taşkömürü Kurumu bağlı maden ocağında meydana gelen facia ve  2023 yılı bütçesi hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu.
Oluç, 2023 yılı bütçesine ilişkin, “İktidar, Türkiye ekonomisini felakete sürükleyerek, veda etmeye hazırlanıyor” dedi.

‘KADER PLANIYSA NEYİ SORUŞTURUYORSUNUZ?’

Oluç, Bartın’ın Amasra ilçesinde bulunan maden ocağında meydana gelen patlama sonucu 41 maden işçisinin yaşamını kaybetmiş olduğu facia hakkında “Eğer yasal denetimler yapılıp lüzumlu önlemler alınsaydı bu facia ve can kayıpları yaşanmayacaktı. Meydana getirilen açıklamalar gösteriyor ki aslına bakarsak ağır ve oldukca yırtıcı bir sömürü sisteminde ısrarlı olunduğu için böylesi felaketler yaşanıyor” ifadelerini kullandı.
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın maden faciasıyla ilgili “yazgı planı” sözlerine değinen Oluç, şu şekilde konuştu:
“Eğer bu kaza yazgı planıysa neyi soruşturuyorsunuz? Yok ihmalleri soruşturuyorsanız niçin yazgı planı diyorsunuz? Niçin insanların inançlarını sömürmeye devam ediyorsunuz? Soma’da yaşanmış olan facia için ‘fıtrat’ demiştiniz, Amasra’da yaşananlar için ‘yazgı planı’ diyorsunuz. Ortada bir plan falan yok. İktidarın denetimleri yeterince yapmaması sebebiyle ortaya çıkan bir durum var. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin tam olarak uygulanması gerekiyor fakat bu uygulanmıyor. Açıkça kanuna aykırı uygulamalar sürüyor.”

“FELAKETE SÜRÜKLEYEREK VEDA ETMEYE HAZIRLANIYOR”

2023 bütçe gelirinin 3 trilyon 810 milyar lira olarak öngörülmesine değinen Oluç, söz mevzusu öngörü ile devletin kendi enflasyonunu ortaya koyduğunu söylemiş oldu. Oluç’un mevzuya dair ifadeleri şu şekilde:
“Bütçe gelirinin artması, vergilerin artması anlamına geliyor. 2023 senesinde büyük vergi artışları gündeme gelecek. Bu da her türlü ürünün pahalanması anlamına gelecektir. Öngörülen bütçe açığı ise 660 milyar Türk lirasıdır. Bu, Hakkaniyet ve Kalkınma Partisi iktidarının ‘2023 senesinde seçim ekonomisi uygulayacağım’ demesinin açıkça ilanıdır. İktidar, bu bütçeyle Türkiye ekonomisini felakete sürükleyerek, veda etmeye hazırlanıyor.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası