HDP’li Pervin Buldan da Cumhuriyeti hedef aldı


HDP Eş Genel Başkanı Buldan, partisinin grup toplantısında cumhuriyeti hedef aldı. “Cumhuriyetin 99. yıl dönümünü geride bıraktık. Kuruluşundaki ademi merkeziyetçilik ve demokrasi fikrinin terk edilerek, yerine Kürtler ve Aleviler başta, tüm farklılıkların ret ve inkarına dayalı tekçilik sisteminin devreye sokulmasıyla yaşanmış olan 100 senelik bir yıkım sürecinden bahsediyoruz” diyen Buldan, “Yönetimler değişse de zihniyet değişmiyor. Bir asırdır çözümsüz bırakılan Kürt problemi, cumhuriyetin demokratikleşmesinin önündeki en mühim engel” iddiasında bulunmuş oldu. 

‘YÜZLEŞME VE ADALET’

Buldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye’nin Yüzyılı” programında hukukun üstünlüğü, çoğulculuk, kucaklaşma, özgürlük vurgusu yaptığını belirterek, şunları söylemiş oldu:“Bu söylediklerine kendisi inanıyor mu? Herkesi eşit yurttaş olarak görüyor mu? İnkârı bitirmek mi istiyorsunuz, tecriti sonlandırarak başlayabilirsiniz. Hakkaniyetten yanaysanız tekçiliğe son verin, ayrımcılığı kaldırın, eşitliği sağlayın. Sizde ne o cesaret ne o yürek var. Yaptıklarınız, zihniyetiniz ortada. Sizin zihniyetiniz geçen yüz senenin zihniyeti. Eski zihniyetten hiçbir yeni şey çıkmayacağını biliyoruz. Yüzü vesayete, inkara, adaletsizliğe dönük olanların gelecek yüzyıl vizyonu olmaz. Yüzleşme ve hakkaniyet olmadan yeni bir yüzyıl asla olmaz.”

‘AKTÖRÜ BİZ OLACAĞIZ’

İktidarın 85 milyonu “kandırmaya çalıştığını” öne devam eden Buldan, “Söz veriyoruz, ikinci yüzyılın aktörü onlar değil, biz olacağız, Türkiye halkları olacak. Aslolan belirleyici güç halklardır; Kürtlerdir, Alevilerdir, Ermenilerdir, bu kadim topraklarda dışlanan tüm halklardır” ifadelerini kullandı. Buldan, ‘tüm topluma” çağrıda bulunarak, “Ülkeyi gerçek bir demokratik cumhuriyet ortamına beraber taşıyalım, bir süreci kapatmış olalım, yeni bir aydınlık süreci başlatalım” diye konuştu. 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası