Gürsel Tekin açıkladı: ‘TEİAŞ’ın özelleştirmesinde büyük oyun’


AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafınca 2 Temmuz 2021 tarihinde imzalanan Cumhurbaşkanı Sonucu ile özelleştirme kapsamına alınan Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) ortalama 1 milyarlık yatırım için ihale düzenledi.
İhalenin zamanlaması ve yöntemiyle ilgili CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’den bir tepki açıklaması geldi. TEİAŞ’ın da özelleştirme kapsamına alınmasıyla kamuya ilişkin işletme sayısının neredeyse tek hanelere düştüğünü belirten Tekin, “Türkiye’nin doğusundan batısına ne var ne yok satıyorlar” dedi.

SATILACAK KURUMA MİLYARLIK YATIRIM

CHP’li Tekin, sözlerinin devamında şunları açıkladı:
“Geçtiğimiz günlerde garip bir gelişme yaşandı. Hepimiz, TEİAŞ‘ın özelleştirilmesine tüm kararlılığımızla karşı çıkarken, iktidar tarafınca gözden çıkarılan TEİAŞ’a aniden mühim yatırımlar yapılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı sonucu ile özelleştirme işlemi 31.12.2022 geçmişine kadar sonuçlandırılması talimatı verilen TEİAŞ, ne hikmetse birden kıymete binmiş, özelleştirme adı altında yandaş şirketlere peşkeş çekilmeden ilkin mühim yatırımlar yapılmaya başlanmıştı. Şimdi buradan soruyorum: Satacağınız kuruma niçin milyarlık yatırım yaparsınız? Aslına bakarsanız 2 ay içinde satılacak bir kurum için niçin ihale düzenlersiniz? Üstelik yaptığınız İhale, rekabete imkân elde eden açık usül yerine, iktidarınızın istediği işi istediği şirkete verme aracı olarak kullandığı pazarlık usulüyle gerçekleşti. Yazık, hakkaten utanç verici bir durum geldiğimiz nokta.”

YANDAŞLARIN İŞTAHINI KABARTIYOR

Ekonomik krizin temel sebebinin üretimden vazgeçip tüketime ve yandaşa peşkeş çekilen kamusal alanlar olduğuna işaret eden Tekin, “Bunun en büyük sorumlusu AKP iktidarıdır. Türkiye Cumhuriyeti bu işletmelerin büyük bir bölümünden kâr elde ediyordu. TEİAŞ’ın 2020 sonu mali tablolarını incelediğimizde, ortalama 28 milyar TL varlıkları, 14,9 milyar TL brüt satışı ve 4,65 milyar TL net kârı bulunduğunu görüyoruz. Bu anlamda TEİAŞ, AKP’li yandaşlar için naturel olarak iştah kabartan bir kurum. Ek olarak, TMMOB raporundan görüyoruz ki, TEİAŞ’a ilişkin olan 753 tane trafo merkezi kamuya ilişkin kıymetli araziler üstünde konumlanmışken, 71.000 km’lik güzergâh süresince kurulmuş olan nakil hatları direkleri de gene kıymetli araziler üstünde yer ediniyor ve bu araziler için irtifak hakkı da satın alınmış durumda.. Mevzu tam olarak ortada. Rant ve peşkeş” vurgusu yapmış oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası