Gazze’de “Kadın Filmleri Festivali” düzenlendi


İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde “Bayanların gözüyle” temalı “Hanım Filmleri Festivali” düzenlendi.
Filistin Ulusal Hanımefendiler Günü dolayısıyla Gazze’deki Hanım Merkezi tarafınca bu yıl 8’incisi düzenlenen festivalde, Arap kadınlarının yaşamış olduğu sıkıntılara dikkat çekiliyor.

Hanım Merkezi Müdürü Amal Sıyam, yapmış olduğu açıklamada, festival kapsamında Filistin’den ve öteki bazı Arap ülkelerinden hanım ve adam yönetmenler tarafınca hazırlanan 12 filmin seyirciyle buluştuğunu söylemiş oldu.
Filmlerin tamamının başta Gazze ve Filistin geneli olmak suretiyle çeşitli Arap vatanlarında hanımefendilerin yaşamış olduğu sorunlara ve sıkıntılara ışık tuttuğunu dile getiren Sıyam, filmlerde hanıma yönelik sertlik, katliam ve göçün yanı sıra hanım gazetecilerin İsrail saldırılarını takip ederken yaşamış olduğu sıkıntılar ile İsrail hapishanelerindeki hanım tutuklular konularının ele alındığını aktardı.
Sıyam, bigün devam eden festivalin hanımefendilere destek amacı taşıdığını altını çizdi.
Filistinliler her yıl 26 Ekim’de “Filistin Ulusal Hanımefendiler Günü” kapsamında İsrail işgali ve ablukası sebebiyle hanımefendilerin yaşamış olduğu sıkıntılara dikkatin çekilmiş olduğu bazı etkinlikler düzenliyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası