Fuat Oktay’ın uyuşturucu ile yakalanan Veysel Filiz’le fotoğrafları Meclis’te tartışma yarattı: ‘Kalabalıkta çekilmiş’ dedi


TBMM Genel Kurulu’nda 2023 Yılı Bütçe Kanun Teklifi’nin tümü üstündeki görüşmeler yapılmış oldu. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Siz kendiniz, Veysel Filiz denilen 100 kilo eroin ile yakalanan şahıs ile ilgili telefon edip de ‘Özgür bırakın’ dediniz mi, demediniz mi” diye sordu. Oktay ise “Kamuya ve basına açık bir görüşmede, kalabalıkta bir fotoğraf çektirmiş. Kendisini asla tanımam” diye cevap verdi. 

Özkoç, Oktay’a Filiz ile çekilmiş 4 ayrı fotoğraf daha göstererek, “Bu makamda çektirdiğiniz fotoğraf. Bu makamda çektirdiğiniz fotoğraf benzer biçimde daha 4-5 tane fotoğraf var” dedi.
Özkoç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şunları söylemiş oldu:
“Sayın Fuat Oktay, azca ilkin yaptığınız konuşmada burada rakamlar verdiniz. En fazlaca neye üzüldüm biliyor musunuz? Asla rahatsız olmadan, asla yüzünüz kızarmadan verilen rakamların tamamı gerçek dışı olmasına karşın burada milletin gözünün içine baka baka bu tarz şeyleri söylediniz. Ben size gerçek sayıları söyleyeyim. Bu elimde bulunan sizin genel başkanınızın 2023 hedefi söylediği rakamlardır. Orada diyor ki ‘Türkiye ekonomisinin dünyadaki yeri ilk 10 içinde olacak’. Şimdi nerede? 21’inci sırada. ‘Ulusal gelir 2 trilyon dolar olacak’ diyor. Şimdi ne kadar, 803 milyar lira. ‘Şahıs başına gelir 25 bin dolar olacak’ diyor. Azca ilkin siz de gene gerçek dışı yalan beyanda bulundunuz, 10 bin doları aştı dediniz. Sizin bürokratlarınızın verdiği sayı 9 bin 893 dolar. İhracat, en büyük yalanınız ihracat. 500 milyar dolar dediniz, gerçek sayı 225 milyar dolar.

“TÜİK BİLE SİZİ YALANLIYOR”

İşsizlik, ya milletin gözünün içine baka baka bu evlatlara iyi mi yalan söylüyorsunuz? Yüzde 5’in altına indireceğiz dediniz, yüzde 10’un üstünde. Resmi ve gerçek işsizlik yüzde 15’lerin üstünde. Enflasyon, milletin gözünün içine baka baka dediniz ki ‘Biz enflasyonu tek haneli rakamlarda tutacağız’. Ağustos 2022 yüzde 80, TÜİK diyor. TÜİK bile sizi yalanlıyor. Siz bu yalanlarınız ile milleti kandırmaya çalışıyorsunuz.

“SARAY EMİR VERDİ, SAVCI SERBEST BIRAKTI”

Sayın Fuat Oktay dediniz ki ‘OECD averajı yüzde 10,3. Öteki yerlerde enflasyon yüksek’ dediniz. Türkiye OECD ülkeleri içinde en yüksek enflasyona haiz ülke. Avrupa’da da en yüksek orana haiz. Dünya genelinde de en yüksek enflasyona haiz 6’ncı ülke. Öteki ülkeler hangisi biliyor musunuz? İç savaştaki Suriye, Sudan, Venezüella, Lübnan, Zimbabve. Siz bu hedeflerin hiçbirini gerçekleştiremediniz. 20 yıl sonrasında buraya çıkıp ‘Biz başka hedefleri gerçekleştireceğiz’ diyorsunuz. Siz neyi gerçekleştirdiniz biliyor musunuz? İran’da idam cezası bulunan uyuşturucu baronu Zindaşti tutuklandı. Saray komut verdi, savcı özgür bıraktı. Siz bu uyuşturucu tüccarlarının Türkiye’de istedikleri benzer biçimde at koşturmasını başardınız.

“VEYSEL FİLİZ’İ ‘SERBEST BIRAKIN’ DEDİNİZ Mİ?”

Siz kendiniz, Veysel Filiz denilen 100 kilo eroin ile yakalanan şahıs ile ilgili telefon edip de ‘Özgür bırakın’ dediniz mi? Demediniz mi? Bununla ilgili gizlilik sonucu aldırdınız mı, aldırmadınız mı? Varlık barışını biz mi çıkardık?

“ETHEM SANCAK NEREDE?”

Ethem Sancak, nerede? 18 ayda tank üreteceğiz dediniz, tank nerede? Ethem Sancak 780 milyar lira dolandırıp gitti. O insanla ilgili tek işlem yaptınız mı? Ethem Sancak’a da bu milletin parası haram ve zıkkım olsun, ona yedirenlere de. Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı, bir gecede 128 milyar dolar zengine peşkeş çekti. Yoksul fukaranın parasını millete yediren o damadın da yedirdiği tüm paralar haram olsun, size de yazıklar olsun. Türkiye’nin limanlarını daha süreleri bitmeden, 49 yıllığına karşılığında ne aldıysanız, yasa çıkartıp o insanlara peşkeş çektiniz. Anayasa Mahkemesi’ne başvurduk, Anayasa Mahkemesi iptal etti. Eğer yeniden onu Meclis’e getirip, yeniden peşkeş çekerseniz buradan söylüyoruz, sonuna kadar direneceğiz.

“ABD EMPERYALİZMİNİN EŞ BAŞKANI OLMADI”

Kemal Kılıçdaroğlu, sizin genel başkanınız benzer biçimde ne ABD’nin eş başkanı oldu, ne Rusya’da dakikalarca kapıda bekledi. Kemal Kılıçdaroğlu, ABD emperyalizminin hiçbir süre eş başkanı olmadı, ne de Rusya’da Putin’in kapısında beklemedi. 15 Temmuz darbesini yapanlara karşı gidip elini sıkmadı. O vatanı, milleti ile birlikte. O Türkiye’de aç bıraktığınız çocuklar için savaşım ediyor. Size son kez söylüyorum, sonuna kadar savaşım edeceğiz ve hesabını sizden soracağız.”

OKTAY’DAN ‘VEYSEL FİLİZ’ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay ise Veysel Filiz mevzusundaki soruya şöyleki cevap verdi:
“Ben ne gösterdiğiniz o resmin kim bulunduğunu anladım ne de o kendi aranızda, amigolarınız ile bağırmanızı anladım. Şimdi anlıyorum ki bir isim. Veysel Filiz mi, neydi? Filiz diye bir isim. Buradan açık ve net şekilde ifade ediyorum. Kamuya ve basına açık bir görüşmede, kalabalıkta bir fotoğraf çektirmiş. Bir, kendisini asla tanımam. Ne öncesinde ne sonrasında kendisiyle hiçbir irtibatım, herhangi bir mevzuyla olmamıştır. O fotoğraflara da ben bakarım. İşlediği yada karıştığı, kamuya ve basına açık olan bir yerde bir fotoğraf çektiriyor ve birisi size merhaba diyor. Ne öncesinde ne sonrasında tanırım. Kendisiyle öncesinde de sonrasında da hiçbir irtibatım olmamıştır. İşlediği yada karıştığı hiçbir kabahat yada mahkemeye, tutuklanmasıyla ilgili hiçbir makam, mevki ve şahsı aramam, asla bağlantı kurmam söz mevzusu olmamıştır, olması imkansız ve bundan sonrasında da söz mevzusu olamayacağını buradan net şekilde ifade ederim.”

“BU MAKAMDA ÇEKTİRDİĞİNİZ RESİM”

CHP’li Özkoç ise Oktay’ın başka fotoğraflarını da göstererek, şunları kaydetti:
“Ben size dönerek konuşarak söylüyorum, yalan söylediniz demek istemiyorum, fakat gerçek dışı beyanda bulundunuz. Dediniz ki ‘Bu Veysel Filiz ile kamuya açık alanda fotoğraf çektirdim’. Bu makamda çektirdiğiniz fotoğraf. Bu makamda çektirdiğiniz fotoğraf benzer biçimde daha 4-5 tane fotoğraf var. Kısaca azca ilkin yalan söylediniz. Peki, AK Parti’nin politika akademisinde ders veriyordu. Bu Veysel Filiz AKP’nin Avrupalı Müslümanlar Girişimcisinin sözcüsüydü. Bu Veysel Filiz 10 kilo eroin ile yakalandı. Pudracılara hocalık meydana getiren Veysel Filiz. Azca ilkin gerçeği söylemediniz. Söylediğiniz sözün hiçbir karşılığı yoktur. Yazıklar olsun size.”
Özkoç konuşurken, yanında oturan CHP Grup Başkanvekili Özgür Hususi de Veysel Filiz ile Oktay’ın fotoğraflarını eline alarak tek tek gösterdi.

OKTAY: MAKAM ODAM DEĞİL BİR İL ZİYARETİNE GİTMİŞİZ

Oktay bir kez daha söz alarak, “Bu fotoğraf benim makam odam değil, bir il ziyaretine gitmişiz. Kontrolümüzde olan bir ortam değil, dolayısıyla büyük olasılık kamuya açık bir ortam” dedi. 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası