Finlandiya’daki son Lenin heykeli bulunduğu meydandan kaldırıldı

Finlandiya’daki son Lenin heykeli bulunduğu meydandan kaldırıldı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası eleştirilerin hedefi haline gelen Finlandiya’da halka açık alanda sergilenen Eski Sovyetler Birliği Hükümet Başkanı Vladimir Ilyic Lenin’e ilişkin olan son heykel kaldırıldı. Geçtiğimiz haziran ayında Kotka Şehir Konseyi’nde meydana getirilen oylamada, Pohjoispuistokatu Meydanı’nda bulunan heykelin kaldırılması yönünde karar çıkmıştı. Heykelin, Kotka Şehri Sanat Koleksiyonu’nun bir parçası olduğu ve bir sergide kullanılması yönündeki sonucu Kymenlaakso Müzesi’nin karar vereceği ifade edildi. Kymenlaakso Müzesi Müdürü Kirsi Niku yapmış olduğu açıklamada, müzenin görüşünün heykelin orijinal yerinde kalması bulunduğunu belirterek, “Bu nesil görmese bile, gelecek nesiller kesinlikle onunla ilgilenecek. Bu, kendi zamanında bir tarih” dedi.

Estonyalı heykeltraş Matti Varik tarafınca meydana getirilen heykel, Kotka’nın ikiz şehri Tallinn tarafınca 1979’da kente armağan edilmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası