Financial Times Erdoğan’ın seçim için yeni adımlar atacağını öne sürdü


İngiliz gazetesi Financial Times (FT), AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2023 senesinde yapılacak olan genel seçimler için yeni adımlar atacağını ve ilk adımının “TOKİ’nin Toplumsal Konut Projesi” bulunduğunu iddia etti. 
FT haberinde, 500 bin kişilik konut projesine, dört haftada 7 milyon kişinin başvurduğunu ve bu projenin “gelecek kamu harcamalarının ilk adımı” olduğundan bahsetti. 
Hükümetin, 2022 yılındaki 9 aylık süreçte dengeli bir harcama politikası yürütmesine karşın yılı ortalama 25 milyar dolar (ortalama 460 milyar TL) bütçe açığı ile kapatacağını aktaran FT, bu rakamın GSYİH’nın yüzde 3’üne yakın bir rakama denk geldiğiini belirtti. 

“KURUM FİYAT VERMEKTEN KAÇINDI”

FT, Merkez Bankası (TCMB) verilerine gore konut fiyatlarının, Temmuz ayında senelik yüzde 53 yükselttiğini ve konut sahibi olmanın düşük gelirli aileler için ulaşılmaz hale geldiğini söylemiş oldu.
Haberde, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, FT’ye verdiği röportaja değinildi.
Bakan Kurum verdiği röportajda, konut projesinin seçim emek vermesi bulunduğunu reddetti. Kurum, “Bu, yaklaşan seçimlerle ilgili endişeler sebebiyle yaptığımız bir proje değil. Aksine yurttaşlarımızın gereksinimlerini daima dinledik” dedi.
Kurum’un, konut projesinin hükümete olan maliyetini söylemekten kaçındığına değinen FT, “Erdoğan, projelere devam edecek ve bunlardan bazıları ise seçim bildirgesinde yer alacak” sözlerine yer verdi.

“DÜŞÜŞ GERİLEDİ”

Haberde, Hakkaniyet ve Kalkınma Partisi’ne olan desteğin, döviz krizi ve enflasyon sebebiyle düşmüş olduğu açıklandı. Sadece Metropoll tarafınca meydana getirilen anketlerde, ekonominin fena yönetildiğini düşünenlerin oranının temmuzda meydana getirilen asgari ücret zamlarından sonrasında gerilediği vurgulandı. 
Analistler, “Erdoğan, konut projesi ile süregelen seçim adımlarına, asgari tutara ve işgören maaşlarına zam, emeklilere verilen promosyonlarda artış, konut kredilerinde indirim benzer biçimde adımlar atacak” dedi. 
FT, Erdoğan’ın bu adımları için “muhalefeti zora sokacak hamleler” ifadesini kullandı.
Muhalefetin, konut projesi ile alakalı “Ekonomik ve gerçekçi değil. Daha ilkin yapılması gerekirdi. Erdoğan, inşaat sektöründeki dostlarına yarar sağlamayı amaçlıyor” eleştirileri de yer aldı. 
FT’ye değerlendirmede bulunan İYİ Parti Iktisat Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, “Diyorlar ki: Bakın, seçimi kazanırsak size bunu vereceğiz fakat ötekiler gelirse bu imkânları vermezler” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.
Yılmaz ek olarak, medyanın Erdoğan tarafınca denetim edildiğini ve bu sebeple İYİ Parti’ye ilişkin vaatlerin halka ulaşamadığını söylemiş oldu.

ANALİSTLER UYARDI

Haberde, Atilla Yeşilada, harcama çılgınlığının Erdoğan’ın popülaritesinde “geçici artışlar” sağlasa bile, bunun enflasyonu ve ithalat talebini artırarak geri tepeceğini söylemiş oldu.
Yeşilada, “Erdoğan’ın bu kadar para harcamasıyla enflasyonun yükselmemesi ve dövizin durağan(durgun) kalması mucize olur” açıklamasında bulunmuş oldu.
FT’ye değerlendirmelerde bulunan King’s College London’da finans profesörü olan Gülçin Özkan, “Geçmişte yaptıkları her şeyin ötesinde, ellerinden gelen her şeyi yapmalarını temenni ediyorum şu sebeple bunlar son aşama riskli hamleler. Mali paketin boyutu yada kredi garantilerinin boyutu açısından hiçbir şey beni şaşırtmaz” açıklamasında bulunmuş oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası