Eski Bursa valisi Şahabettin Harput’un yargılandığı davada mütalaa açıklandı


İstinaf mahkemesince sanıklara yönelik verilen bazı kararların Yargıtay tarafınca bozulmasının arkasından Bursa Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 2. Ceza Dairesinde görülen davanın duruşmasına, eski Bursa valisi Şahabettin Harput, tutuksuz sanıklardan bazıları ve avukatları katıldı.Duruşmada, haklarındaki belge ve ihbarlara ilişkin sanıklara söz verildi. Sanıklar suçlamaları reddetti.Esas ile alakalı mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, aralarında Harput’un da yer almış olduğu 37 sanık için 15’er yıla kadar hapis cezası talep etti. İddia makamı, sanıklar için takdir indirimi uygulanmasını istedi.Taleplerini yineleyen sanık ve müdafileri, esasa ilişkin müdafa yapabilmek için süre talep etti.Mahkeme heyeti, firari 2 sanık ile alakalı soruşturma emrinin devamına ve öteki sanıklar ile alakalı adli denetim tedbirlerinin kaldırılmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

DAVA SÜRECİ

Mahalli mahkemenin kararının arkasından Bursa Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 2. Ceza Dairesinde görülen davada mahkeme heyeti, ilk aşama mahkemesi tarafınca “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 6 yıl 3’er ay hapse mahkum edilen Şahabettin Harput ve 18 sanığın cezalarının, alt sınırdan uzaklaşılarak 8 yıl 9’ar aya çıkarılmasına ve Harput’un adli denetim şartının devamına karar vermişti. Kurul ek olarak, öteki sanıklardan bazılarının cezalarında da değişim yapılmasına hükmetmişti.Yargıtay 3. Ceza Dairesi, haklarında yargı verilen 39 sanıktan 2’sinin kararlarını onamış, 2’si firari 37 sanık ile alakalı bazı kararları, istinaftaki yargılama esnasında mahkemeye başkanlık eden hakimin bununla beraber sanıklarla ilgili sorgu hakimliği aşamasında da vazife yapmasının yasaya aykırı olduğu sebebi öne sürülerek usulen bozmuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası