En güncel Hava Durumu Tahminleri

Hava Durumu 15 Günlük

Hava durumu 15 günlük tahminleri hakkında açıklamalarda bulunacağız. Hava durumu her bölgede farklılıklar gösterir. 15 günlük bir hava tahmini arıyorsanız, hangi faktörlerin bu şekilde bir tahmin oluşturduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Sonuçta, hava durumu tahmin edilemez olabilir. O halde tahminciler önümüzdeki iki hafta içinde ne bekleyeceklerini iyi mi bilebilir?

İster emin olun ister inanmayın, 15 günlük bir tahmin yapmak için ihtiyaç duyulan birkaç şey var. İlk olarak, tahminciler mevcut hava koşullarına bakar ve bu verilere dayanarak tahminlerde bulunur. Ek olarak, gelecekte havanın iyi mi olacağını tahmin etmelerine destek olabilecek herhangi bir model olup olmadığını görmek için geçmiş verilere de bakarlar. Son olarak, çeşitli hava durumu senaryolarını simüle etmek için bilgisayar modellerini kullanırlar ve doğru olma olasılığı yüksek bir tahminde bulunurlar. Elbet hiçbir tahmin %100 doğru değildir.

Bölgelere Nazaran Hava Durumu Değişimleri Nedir?

Bölgelere göre hava durumu değişimleri söz mevzusudur. Bir bölgenin iklimi, enlemi, yüksekliği, su kütlelerine yakınlık ve egemen rüzgarlar benzer biçimde bir takım unsur tarafınca belirlenir. Sadece bir bölgenin hava durumu üstünde en büyük etkiye haiz olan unsur, ekvatordan uzaklığıdır. Bir yer ekvatora ne kadar yakınsa, o denli direkt güneş ışığı alır ve o denli sıcak olur. Ne kadar uzaksa, o denli azca direkt güneş ışığı alır ve o denli soğuk olur.

Bu rahat gerçeğin küresel hava durumu modelleri üstünde büyük tesiri vardır. Isınan hava yükselir, soğuk hava alçalır. Böylece ekvator yakınındaki hava ısındığında atmosfere yükselir ve bir alçak tazyik alanı oluşturur. Bu alçak tazyik alanı, çevredeki alanlardan hava çeker ve bu da rüzgâra niçin olur. Rüzgar ondan sonra tropik bölgelerden gelen sıcak havayı ve nemi dünyanın öteki bölgelerine taşır ve burada havamızı yapmaya destek sunar.

Dünyanın iklimi, atmosferin bileşimi ve yüzeye ulaşan güneş ışığı miktarı da dahil olmak suretiyle çeşitli faktörler tarafınca belirlenir. Belirli bir bölgedeki averaj hava koşullarına iklim denir. İklim, bir yerdeki “averaj hava durumu” olarak tanımlanabilir. İklim çoğu zaman 30 yıl benzer biçimde uzun bir süre süresince ölçülür.

Dünyanın iklimi değişiyor. Küresel averaj ısı geçtiğimiz yüzyılda ortalama 0,8°C arttı. Bu artışın bir çok 1970’lerden sonrasında gerçekleşti. Bu ısınma eğilimi, büyük seviyede fosil yakıtların yakılması ve ziraat için arazilerin temizlenmesi benzer biçimde insan çalışmalarından meydana gelmektedir. İklim değişikliği, ısı dalgaları, kuraklık, sel ve kasırgalar benzer biçimde değişik hava olaylarının daha sık yada daha yoğun olarak meydana gelmesine niçin olabilir.

En güncel Hava Durumu Tahminlerini Nereden Öğrenebilirim?

Güncel hava durum tahminleri hakkında bilgilendirmeler yapacağız. Güncel hava durumu tahminleri, hava durumu uydularından, yüzey hava istasyonlarından, radarlardan ve bilgisayar modellerinden alınan veriler kullanılarak oluşturulur. Veriler, gelecekte havanın iyi mi olacağını tahmin eden bir atmosfer modeli oluşturmak için kullanılır. Söz mevzusu bilgilerin daha detaylı haline ihtiyacınız var ise sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası