Emine Erdoğan’ın derneğine ‘izinsiz yardım toplama’ izni


AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir derneğin daha izin almadan yardım toplamasına izin verdi. İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün “İzin Almadan Yardım Toplama Hakkına Haiz Kuruluşlar” listesine Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Toplumsal Dayanışma Derneği’nin de (TOGEMDER) eklendiği açıklandı.
BirGün’den İsmail Arı’nın haberine gore; TOGEMDER’in web sitesinde, derneğin onursal başkanının AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan olduğu belirtiliyor.
Derneğin yönetiminde AKP’liler ve AKP’lilerin eşleri yer ediniyor. Derneğin icra kurulu başkanlığını AKP Milletvekili Belma Satır yaparken derneğin yönetiminde de Gömü ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin eşi Hasret Nebati, Kültür ve Gezim Bakan Yardımcısı AKP’li Ahmet Misbah Demircan’ın eşi Ferda Demircan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın eşi Hatice Nur Yerlikaya ile AKP’li eski bakan Nihat Zeybekçi’nin eşi Ayşen Zeybekçi yer ediniyor.

ENSAR VAKFI DA İZİNSİZ YARDIM TOPLAYABİLİYOR

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün açıklamış olduğu bilgilere gore, 1995 ile 2022 yılları aralığında toplam 37 dernek ve vakfa “İzin almadan yardım toplama hakkı” verildi. Bu 37 dernek ve vakıftan 35’i izin almadan yardım toplama hakkını AKP iktidarlarının görevde olduğu 2004 ile 2019 yılları aralığında aldı.
İzinsiz yardım toplama hakkı verilen dernek ve vakıflar içinde, Deniz Feneri Derneği, Diyanet Vakfı, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), gerici Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Hayrat İnsani Yardım Derneği ile Beşir Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği de yer ediniyor.
Ek olarak Karaman’daki yurtlarında, 45 çocuğun onlardan görevli olan bir öğretmen tarafınca cinsel istismara maruz bırakılması skandalıyla ülke gündemine oturan Ensar Vakfı da geçen yıl almış olduğu izinle, izinsiz yardım toplayabiliyor.
Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve İlim Yayma Vakfı da izin almadan yardım toplama hakkı verilen kuruluşlar sıralamasında.
AKP yöneticilerinin dernek ve vakıflarının da bulunmuş olduğu listede Modern Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) benzer biçimde dernekler ise yer almıyor.

DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞTI

Vakıf ve derneklere izinsiz yardım toplama hakkı daha ilkin İçişleri Bakanlığı’nın önerisi ve Bakanlar Kurulu Sonucu ile veriliyordu. Başkanlık sistemi ile izinsiz yardım toplama hakkı için Cumhurbaşkanı’nın sonucu kafi sayılmıştı. Kanunun bu hakkı düzenleyen maddesi, “Kişiler ve kuruluşlar, yetkili makamdan izin almadan yardım toplayamazlar. Sadece, kamu yararına çalışan dernek, kurum ve vakıflardan hangilerinin izin almadan yardım toplayabilecekleri, cumhurbaşkanınca belirlenip duyuru edilir” şeklinde değiştirilmişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası