Ekim ayı kira artış oranı hesaplama 2022: Ekim ayı kira artış oranı ne zaman açıklanacak?

Ekim ayı kira artış oranı hesaplama 2022: Ekim ayı kira artış oranı ne zaman açıklanacak? – Son Dakika Iktisat Haberleri

Ekim ayı kira artış oranı hesaplama 2022: Ekim ayı kira artış oranı ne zaman açıklanacak?

Ekim ayının ilk haftasında TÜİK tarafınca belirlenen 2022 Eylül enflasyon rakamlarının peşinden gözler kira hesaplamalarında olacak. Ekim ayında kira sözleşmesi yenileyecek olan ev sahibi ve kiracılar için oran normalde 12 aylık enflasyon verilerine bakılırsa belli oluyor. Sadece son dönemde enflasyona bağlı olarak kira oranlarının yüksek olmasından dolayı bu oran durağan(durgun) tutuldu. Durağan(durgun) oransa yalnız konutları kapsayıp işyerleri için geçerli olmayacak.

KONUTLAR İÇİN KİRA SÖZLEŞMESİ DETAYI

Mevzuyla ilgili olarak geçtiğimiz aylarda Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ, Meclis’ten geçen kira artışlarıyla ilgili düzenlemenin detaylarını açıklamıştı. Hakkaniyet Bakanı Bekir Bozdağ, “1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bundan önceki kira yılının yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların geçerli olduğuna dair bir geçici yargı, Hakkaniyet Komisyonu’nda Borçlar Kanunu’na eklenecek. Böylelikle konut kiralarında bir yıl süreyle bundan önceki senenin kira bedelinin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde Artış yapılabilme imkanı getiriliyor” dedi.

EKİM AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

11 Haziran 2022 ile 1 Temmuz 2023 tarihleri içinde yenilenen sözleşmelerde, kiracıya yüzde 25’in üstünde zam yapılamayacak. Bu ay sözleşme yenileyen işyeri kiracılarına TÜFE oranı ise 3 Ekim Pazartesi günü belli olacak.

EYLÜL AYI 2022 KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMA

KONUT ÖRNEK HESAP

Mevcut Kira Bedeli: 3.000,00 TL

Kira Artışı Yapılacak Ay: Eylül 2022

Girdiğiniz Artış Oranı: %25

Kira Artış Tutarı: 750,00 TL

Aylık Yeni Kira Tutarı: 3.750,00 TL

Senelik Yeni Kira Tutarı: 45.000,00 TL

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası