Ege Bölgesi son 18 yılın en düşük yağışını aldı!


Yaz mevsiminde yağış miktarı uzun seneler averajına nazaran yüzde 89 artan Ege Bölgesi, eylülde son 18 yılın en düşük yağışını aldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere nazaran; bölgede eylülde uzun seneler yağış averajı 20,3 milimetre olarak ölçüldü. Ege’ye geçen yıl eylülde 10,6 milimetre, bu senenin aynı ayında ise 3,6 milimetre yağış düştü. Ege Bölgesi’nde eylül yağışları, uzun seneler averajına nazaran yüzde 82, geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 66 azalış gözlendi.

SON 18 YILIN EN DÜŞÜK EYLÜL YAĞIŞINI ALDI

Her yıl 1 Ekim ile sonraki senenin 30 Eylül’üne kadarki dönemde Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafınca takip edilerek hesaplanan su/ziraat yılı yağışlarının da normalde 604,7 milimetre olduğu bölgede, yağış yüzde 7 azalarak 561,1 milimetre olarak ölçüldü.

YAZ YAĞIŞLARI ARTTI

Bölgede yaz mevsimi yağışlarında yaşanmış olan artış ise dikkati çekti. Ege Bölgesi’nde yaz mevsiminde uzun seneler yağış averajı 47,7 milimetre olarak ölçüldü. Bölgeye geçen yıl bu mevsimde 54,9 milimetre, bu yıl aynı mevsimde ise 90,1 milimetre yağış düştü. Buna nazaran; bölgede yaz yağışları, uzun seneler averajına nazaran yüzde 89, geçen yılın aynı dönemine nazaran yüzde 64 arttı.

İZMİR’DE EN YAĞIŞLI ÜÇÜNCÜ AY AĞUSTOS

Uzun seneler aralık ayı averajı 142,5 milimetre olan İzmir, geçen yılın aralık ayında ise 230,6 milimetre yağış aldı. Kente bu yılın ocak ayında 36,5 milimetre yağış düştü. Şubatta uzun seneler yağış averajı 102 milimetre olan İzmir, bu ayda 146,7 milimetre yağış aldı. İzmir, kalan aylarda en yağışlı periyodu ise uzun seneler averajı 2,8 milimetre olan ağustos ayında 21,4 milimetrelik rakamla elde etti. Ağustos, bu yağışla en fazla yağmur düşen üçüncü ay oldu.

KIŞ YAĞIŞLARI İZMİR’DEKİ BARAJLARIN SU SEVİYESİNİ KORUDU

İlkbahar mevsimini kurak geçiren ve sonbaharda hemen hemen yağmur düşmeyen İzmir’de kış döneminde etkili olan yağışlar, barajların mühim bölümünde su seviyesinde aşırı düşmenin önüne geçti. İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresinin 26 Ekim tarihindeki verilerine nazaran, kentteki 6 barajdan 5’inin doluluk oranı, geçen senenin aynı ayına nazaran arttı. Barajlardan Alaçatı Kutlu Aktaş’ta yüzde 40’tan yüzde 48’e, Güzelhisar’da yüzde 53’ten yüzde 71’e, Ürkmez’de yüzde 41’ten yüzde 51’ye, Gördes’te ise yüzde 1’den yüzde 4’e, terfi etti.En mühim su sağlayıcılarından Tahtalı’da sayı yüzde 51’den yüzde 43’e, Balçova’da yüzde 39’dan yüzde 24’e geriledi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDENİYLE VERİLER DE DEĞİŞİYOR

Bakırçay Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şermin Tağıl, iklim değişikliği ve küresel ısınmaya bağlı meteorolojik verilerin değişkenlik gösterdiğini belirtti. Kuraklığın artmasının bununla beraber yağışlarda dengesizliklere ve yoğunluğunun artmasına niçin bulunduğunu ifade eden Tağıl, şunları kaydetti:”Bu yıl beklentinin üstünde yağışlı bir yaz ile beklentiden daha kurak bir güz yaşamamız iklim değişikliği senaryolarına nazaran düzgüsel kabul edilebilir bir durum. Mevsim açısından baktığımızda Batı Anadolu’da temmuz ve ağustosta yağışlı şartları gözlemledik. Yer yer uzun senelik ortalamanın üstünde yağışların gerçekleştiği de görüldü. Batı Anadolu’da yağışlı yaz koşullarının oluşmasına üst atmosferden soğuk hava girişinin gerçekleşmesiyle dikey yönlü ısı farkının artması niçin oldu. Bu artış, yüzeyde ısınan havanın yükselmesine ve yağışlı koşulların oluşmasına niçin oldu.”Prof. Dr. Tağıl, Türkiye’nin eylül ve ekim aylarında istediği yağışı alamadığını altını çizdi.İklim değişikliğine bağlı yaşamın düzenlenmesi gerektiğine işaret eden Tağıl, “İklim değişikliği mevsimde beklediğimiz yağışı alamamamıza ya da mevsim normallerinin üstünde yağış almamıza niçin olmaktadır. Hatta, küresel ısınma sebebiyle dört mevsimi birbirinden ayırmakta zorlanıyoruz.” diye konuştu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası