Düzce depreminin 23. yılı


17 Ağustos 1999’da yaşanmış olan büyük Marmara depreminden 87 gün sonrasında yaşanmış olan bu zelzele, AFAD verilerine nazaran, 73 kilometre uzunluğundaki Düzce fayının hareketi sonucu oluştu. Bu fayın 30 kilometrelik batı kısmı 17 Ağustos’ta kırılmıştı. 12 Kasım’da ise fayın 43 kilometre uzunluğundaki doğu bölümünün kırılması sonucu saat 18.57’de 7.2 şiddetinde zelzele meydana geldi. Depremde, 710 şahıs yaşamını yitirirken 2 bin 678 şahıs de yaralandı. 

ULAŞIM ÇÖKTÜ

Depremde Düzce’nin yanı sıra Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca da etkinlendi. En fazla can kaybı ve yapısal hasar, zelzele kırığı üstünde bulunan yerleşmelerle, Düzce kentinde meydana geldi. Gölyaka-Kaynaşlı hattındaki yapı hasarlarının çoğunluğu, zelzele fayının parçalanması sonucunda, Düzce’deki hasar zayıf zemin özelliklerine bağlı olarak gerçekleşti. Ulaşım altyapısında da zelzele kırığına ve heyelanlara bağlı olarak çeşitli deformasyonlar meydana geldi. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak suretiyle kamu ve {özel sektör} kuruluşları depreme müdahale etti. 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası