Dünyanın 8 milyarıncı bebeği Filipinler’de dünyaya geldi


Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), dünya nüfusunun 15 Kasım itibarıyla 8 milyar kişiye ulaştığını bildirmişti. Dünyanın 8 milyarıncı bebeği Filipinler’in başkenti Manila’da dünyaya geldi. Manila, Tondo’daki Dr. Jose Fabella Memorial Hastanesi’nde dünyaya gelen Vinice Villorente Mabansag isminde kız bebek, dünyadaki 8 milyarıncı şahıs olarak seçildi.Habertürk’te yer edinen habere nazaran, 1987 yılından bu yana 5 milyarıncı, 6 milyarıncı ve 7 milyarıncı bebekleri açıklayan BM bu kez herhangi bir bebeği 8 milyarıncı bebek olarak duyuru etmedi. Sadece Filipinler Nüfus ve Kalkınma Komisyonu, Vinice Villorente Mabansag’ı simgesel olarak 8 milyarıncı bebek olarak kutladı.BM’ye nazaran Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de 1987’de dünyaya gelen Matej Gaspar, 5 milyarıncı bebek unvanını kazanmıştı. Bosna Hersekli Adnan Mevic, kayıtlara 6 milyarıncı insan duyuru edilmişti. 2011’de Bangladeş’te doğan Sadia Sultana Oishee ise 7 milyarıncı bebek olarak kayıtlara geçmişti.UNFPA’nın yayımladığı rapora nazaran, dünyanın 2030’da 8,5 milyar, 2050’de 9,7 milyar, 2100’de 10,4 milyar nüfusa ulaşacağı tahmin ediliyor. Dünyada nüfus artışı hızı yavaşlarken, nüfusun 2100’e kadar artmaya devam etmesi umut ediliyor. Dünyanın 7 milyardan 8 milyar nüfusa yükselmesi ortalama 12 yıl sürerken, bir sonraki milyara ulaşmanın ortalama 14,5 yıl (2037’ye kadar) sürmesi ifade ediliyor. Yüksek doğurganlık oranları dolayısıyla Sahra altı Afrika’daki nüfus artışının 2050’ye kadar küresel büyümenin yarısından fazlasını oluşturması öngörülüyor. Nüfusun giderek daha çok ülkede azalıyor olması yeni bir gerçeklik olarak ortaya çıkarken, gelecekte etken nüfusun azalmasıyla karşı karşıya kalan ülke sayısında artış yaşanması tahmin ediliyor.

AZ NÜFUSLU ÜLKELER DOĞU AVRUPA’DA

Bugün, 1990 yılındakinden daha azca nüfusa haiz 17 ülke bulunurken, bu ülkelerin hepsi Doğu Avrupa’da içeriyor. Cenup Avrupa ve Doğu Asya’da da nüfusun azaldığı bazı ülkeler bulunuyor. Küresel olarak nüfus azalması, düşük ve giderek azalan doğurganlık oranı ile nüfus azalmasından en fazlaca etkilenen Avrupa ülkelerindeki yüksek göç seviyelerinden kaynaklanıyor.

HİNDİSTAN’IN ÇİN’İ GEÇMESİ TAHMİN EDİLİYOR

Bu yıl, Çin’in nüfusunun zirveye erişmesi ve peşinden azalmaya başlaması umut ediliyor. Hindistan’ın 2023’te, “dünyanın en kalabalık ülkesi” olarak Çin’i geride bırakacağı tahmin ediliyor. Afrika, nüfus artışının görüldüğü ikinci en büyük bölge (neredeyse 400 milyon) olurken, Afrika nüfusunun 2038’e kadar 2 milyara erişmesi umut ediliyor.Avrupa’nın gelecek dönemde nüfus artışına katkısının negatif olacağı tahmin ediliyor. Nüfus artışının genel olarak yavaşlamasının, emek verme yaşındakilerin oranının artmasına niçin olduğundan ekonomik büyümeyi de etkileyebileceği umut ediliyor. 7 milyardan 8 milyara çıkan nüfus artışının yarısından fazlası, erişkin nüfustaki artışa (30-64) bağlanabiliyor. Buna karşılık gelecek milyarın (8’inci ve 9’uncu milyar içinde), 400 milyonundan fazlasını 65 yaş üstü bireylerin oluşturması öngörülüyor.

TEMEL ENDİŞELER SÜRÜYOR

BM, tüm ülkeleri, 8 milyarı oluşturan her bir ferdin aynı haklara ve seçimlere haiz olabileceği daha eşit bir dünya kurabilmek için beraber çalışmaya çağrı ediyor. İklim değişikliği, sertlik ve ayrımcılık şeklinde, 11 yıl ilkin dünya 7 milyar nüfusa ulaştığında dile getirilen temel endişeler ve zorluklar hala sürüyor. İklim krizi ve naturel kaynakların orantısız kullanımı, halihazırdaki eşitsizlikleri ve kırılganlıkları artırırken; silahlı çatışmalar ve göç, sertliği ve ayrımcılığı besliyor. Bugün dünya genelinde 100 milyondan fazla şahıs zorla yerinden edilmiş durumda iken, sıhhat alanında yaşanmış olan gelişmelerden tüm toplumlar eşit seviyede yararlanamıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası