Dünya’daki yaşamın en eski kanıtının bulunduğu açıklandı


Yeni bir araştırmaya bakılırsa, Batı Avustralya’daki katmanlı kayaçlar, Dünya’daki yaşamın malum en eski kanıtı olabilir.
Araştırmacılar, inceledikleri bu kayaçların, fotosentez icra eden mikroskobik canlıların dışkılarıyla oluştuğunu düşünüyor.
Independent Türkçe’nin haberine bakılırsa bilim adamları bu türden tabakalı kayaçlara “stromatolit” adını veriyor. Bilim dünyasının canlı organizmalar tarafınca oluştuğunu kati olarak belirlediği en eski stromatolitler 3.43 milyar yıl öncesine dayanıyordu. Sadece daha eski örnekler de var. Zira bu araştırmada incelenen, Batı Avustralya’nın Dresser Formasyonu’nda yer edinen kayaçlar 3,48 milyar yıl öncesine ilişik.
Öte taraftan, aradan geçen milyarlarca yıl, bu eski kayaçlardaki organik madde izlerini sildi. Bu yüzden hakkaten canlı organizmalar tarafınca mı oluşturulduğu yoksa başka jeolojik süreçler sonucunda mı ortaya çıkmış olduğu münakaşa mevzusuydu.

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKLÜ GÖRÜNTÜLEME TEKNİKLERİ KULLANILDI

Hakemli bilimsel mecmua Geology’de piyasaya çıkan yeni araştırma, bunların hakkaten de canlı organizmalar yardımıyla oluştuğunu ileri sürüyor.
Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’daki Tabiat Zamanı Müzesi’nden araştırma ekibi bu stromatolit katmanlarını detaylı incelemek için yüksek çözünürlüğünde olan, iki ve üç boyutlu görüntüleme tekniklerini kullandı.
Gözlemlenen işaretler, biyolojik büyümeye işaret ediyordu. Fotosentezin göstergesi olan ufak kubbe şekillerini içeren katmanlar tespit edildi.
Araştırma ekibinden paleontolog Keyron Hickman-Lewis, “Bu kayaçların belirli katmanlarında biyolojik süreçlerin kuvvetli bir göstergesi olan belirli mikro yapılar bulduk” dedi.
Canlı organizmalara işaret eden en mühim ipuçlarından biri de katmanların düzensiz olmasıydı.
Çalışmanın bulgularını gözden geçiren ABD’li jeokimyager Linda Kah, “Mikroskobik canlılara ilişik örtüler, kalınlıkları eşit olmayan ve buruşuk yada buruşuk olma eğilimi gösteren, yukarı yada aşağı yönelmiş katmanlara haizdir” diye konuştu.
Araştırma ekibi, Avustralya’daki kayaçlardan elde ettikleri bulguların Mars’ta yaşam arayışı için de ipuçları sunabileceğini söylüyor.
İncelenen kayaçlar, demirin oksijenle reaksiyona girmesiyle ortaya çıkan demir oksitle kaplanmıştı. Mars yüzeyinde de bu kimyasal reaksiyonun gerçekleştiği ve hatta gezegenin kırmızıya yakın rengini bu süreçten almış olduğu biliniyor.
Araştırmacılar, Kızıl Gezegen’deki kayaçların da milyarlarca yıl ilkin var olduğuna inanılan mikroskobik canlıların bıraktığı benzer yapıları koruyabileceğini düşünüyor.
Dolayısıyla Mars’taki benzer kaya oluşumlarını incelemek, gezegende eskiden yaşam bulunduğunun kanıtlanmasını sağlayabilir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası