DSÖ’den şekerli içecekler için ‘vergilendirme’ çağrısı


DSÖ, şekerle tatlandırılmış içecekler için ilk kez hazırladığı vergi kılavuzunu yayımladı.Kılavuzda, dünya genelinde minimum 85 ülkenin şekerle tatlandırılmış içecekler için bir çeşit vergilendirme uyguladığı, Meksika, Birleşik Krallık ve Cenup Afrika’nın bunu başarıyla tatbik eden ülkeler içinde yer almış olduğu açıklandı.Kılavuzda görüşlerine yer verilen DSÖ Sıhhat Geliştirme Direktörü Ruediger Krech, “Şekerli içecekler üstündeki vergiler sağlığı desteklemek adına kuvvetli bir vasıta olabilir. Bu vergiler yaşam kurtarırken ve hastalığı önlerken, sağlıkta eşitliği destekleyebilir ve ülkeler için gelir kaynaklarını harekete geçirebilir. Bu gelirler, evrensel sıhhat güvencesini gerçekleştirmek için kullanılabilir” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

ÜYE ÜLKELERE VERGİLERİ ARTIRMA ÇAĞRISI

Kılavuzda şekerle tatlandırılmış içecekler başta olmak suretiyle tütün ve alkol ürünlerine getirilen vergilerin hastalık, sakatlık ve etken ölüm riskini azalttığının kanıtlandığı, şekerli içeceklerin vergilendirilmesinin hem de üretici firmaları, ürünlerini daha azca şekerli olacak şekilde tekrardan formülleştirmeye teşvik edebileceği vurgulandı.Vergilendirmenin şekerli içeceklerin fiyatını artırırken tüketici talebini azaltacağına işaret edilen kılavuzda, küresel çapta şekerli içeceklere konulmuş olan yüzde 50 verginin, 50 yıl içinde dünya ekonomisine 1,4 trilyon ABD doları ek gelir getirebileceği açıklandı.Kılavuzda, üye ülkelere şekerli içeceklere vergi getirme, mevcut vergileri artırma ve bu tür sağlıksız içeceklere talebi azaltmak için girişimlerde bulunma çağrısı yapılmış oldu.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası