Donald Trump’a mahkeme celbi gitti


Soruşturma Komitesinden meydana getirilen yazılı açıklamada, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın, 2020 başkanlık seçim neticelerini geçersiz kılmak için 6 Ocak 2021’de gerçekleşen Kurultay baskınının “temel sebebi” olduğu sebebi öne sürülerek mahkeme celbiyle ifadeye çağrıldığı açıklandı.Dokuz üyeli Tomite, Trump’ın avukatlarına, 14 Kasım’a kadar eski başkanın yeminli ifadesiyle beraber, kendisiyle Kurultay üyeleri ve aşırılık yanlısı gruplar arasındaki kişisel iletişimler de dahil olmak suretiyle bir takım ilgili belge talebinde bulunmuş oldu.Komite Başkanı Bennie Thompson ve Başkan Yardımcısı Liz Cheney imzalı mektupta, “Eski bir Başkan için mahkeme celbinin mühim ve zamanı bir fiil bulunduğunun farkındayız. Bu eylemi hafife almıyoruz.” ifadesi yer aldı.

TRUMP MAHKEMEYE BAŞVURABİLİR

6 Ocak 2021 Kurultay baskını vakalarını araştırmak için Temsilciler Meclisinde kurulan 6 Ocak Soruşturma Komitesi, 13 Ekim oturumunda eski ABD Başkanı Donald Trump’ı ifadeye çağırmıştı.Oturumdaki oylamada, 9 Komite üyesinin tamamı, Trump’ın ifadeye çağrılmasına yönelik teklife “evet” oyu vermiş, Komite Başkanı Bennie Thompson, oylamanın peşinden yapmış olduğu açıklamada, “Trump, 6 Ocak’ta olan hikayenin merkezindeki insandı. Bundan dolayı de ondan dinlemek istiyoruz.” demişti.Trump’ın Temsilciler Meclisi Hususi Komitesine ifadeye çağrılmasının, eski başkan için yeni bir hukuki harp anlamına gelebileceği, söz mevzusu celbi engellemek için mahkemeye başvuracağı değerlendirmesi yapılıyor.Kongredeki komitelerin ifade çağrısına icabet etmemek yasal olarak kabahat sayılıyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası