Dolar/yen 1990 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördü


Yende kan kaybı devam ediyor.Dolar/yen kuru 150 seviyesini aşarak 1990 yılından bu yana en yüksek seviyeyi kontrol etti.Yende yaşanmış olan gerileme Japonya’da yetkililerin gündeminde ilk sıralarda yer alıyordu.

YEN’E GEÇEN AY UZUN SÜREDEN SONRA İLK MÜDAHALE GELMİŞTİ

Japonya’da yetkililer yenin dolar karşısındaki keskin kıymet kaybı hakkında uyarılarını tekrarlarken, Maliye Bakanı Shunichi Suzuki döviz kurunu daha sık şekilde ve “dikkatlice” takip ettiğini söylemişti.Japonya, yenin dolar karşısında geçen ay keskin şekilde kıymet kaybederek 145 seviyesini aşmasıyla beraber uzun süreden sonrasında ilk kez yene müdahale etmişti. Bu müdahaleye karşın dolar yen karşısında kıymet kazanmaya devam etmişti.Maliye Bakanlığı’nda gazetecilere konuşan Suzuki, hükümetin mevcud politikaları doğrultusunda yenin hareketlerine Döviz piyasasında “uygun şekilde karşılık vereceğini” açıkladı.Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda da döviz piyasasında istikrarın “son aşama mühim olduğu” yönünde çağrısını yinelerken, yendeki kıymet kaybını keskin ve tek taraflı olarak tanımladı.Kuroda, “Yenin bu şekilde kıymet kaybetmesi, şirketlerin faaliyetlerini planlamasını zorlaştırıyor ve ekonomik görünümde belirsizlik oluşturuyor. Bu ekonomimiz için negatif ve istenmeyen bir durum” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası