Doğalgaz faturalarını ödeyemeyen yurttaş soba kullanımına yöneldi


Doğalgaz fiyatının devasa yükseklikte olması sebebiyle kabarık gelen faturalara karşı yurttaş çareyi sobaya dönmekte buldu. Soba satıcıları yurttaşların sobaya yönelmesinin nedenlerini Cumhuriyet’e söyledi. İstanbul Fatih’teki sobacılar sokağında en eski soba satıcılarından olan İdris Kılıç, “Doğalgaz ve elektriğe gelen zamlar sebebiyle satışlar arttı. Doğalgaz geçen yıl 500 TL gelirken şimdi ise 1500 TL geliyor. Ondan dolayı insanoğlu soba alıyor. Soba tutarları 550 TL’den başlayıp 10 bin TL’ye kadar gidiyor. Soba, oldukca amaçlı olduğundan vatandaşlar sobanın üstüne tenceresini koyuyor, çaydanlığını koyup tutum halletmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı. Kılıç öte taraftan soba zehirlenmelerine karşı baca temizliğine dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulunmuş oldu. Gene soba satıcısı Avni Söker de “Doğalgazda fiyatlar artıkça hepimiz sobaya dönecek. Alternatif olarak elektrikli soba kullanan kişiler de elektrik zamlarından dolayı kömürlü sobaya geri dönmek mecburiyetinde duracak” diye konuştu.

“GELİŞMEMİŞ ÜLKELERDE”

Artan soba kullanımıyla beraber soba zehirlenmesinden ölüm vakalarında da artışlar meydana geldi. Bilhassa kış aylarında çoğunlukla karşılaşılan soba zehirlenmelerine karşı alınması ihtiyaç duyulan önlemleri iç hastalıkları uzmanı Funda Orakdöğen Cumhuriyet’e söyledi. Orakdöğen, kış aylarında sobadan kaynaklı karbonmonoksit zehirlenmelerine çoğunlukla rastlandığını söylemiş oldu. Orakdöğen, “Güvenli ısınma yollarının maddi sıkıntısı olanlara devlet tarafınca karşılanması gerekir. Devletimizde bilhassa kış aylarında havalandırması yetersiz olan ufak alanlarda bacasız soba, mangal, şofben, kombi kullanımına bağlı gaz zehirlenmeleri oldukca sık görülmektedir. Erken fark edilip, tıbbi müdahale yapılmazsa ölüme sebep olabilir. Bu ciddi bir halk sağlığı sorunudur, gelişmemiş ülkelerde görülür” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası