Diş hekimleri, geleceğini dil kursunda arıyor


Türkiye’de diş hekimliği eğitiminde plansız bir siyaset izlendiğine dikkat çeken diş hekimleri çareyi yurtdışında aramaya devam ediyor. Diş Hekimi Gamze Burcu Gül, “Mezun olup devlet kurumlarına atanmayan, klinik açacak maddi gücü de olmayan genç meslektaşlarımız çalışmak zorunda oldukları için asgari ücretle hususi kliniklerde çalışıyor” dedi. Gül, hekimlerin bundan dolayı yurtdışına gitmeye çalıştığını belirterek “Bilhassa genç meslektaşlarımız Almanca kurslarına gidiyor, ülkeyi terk etmenin yolunu arıyor” diye konuştu.

FAKÜLTE PATLAMASI

Son dönemde artan fakülte sayısına da işaret eden Gül, “Siyasal rant için plansızca oluşturulan, bilimsel nitelikli ekibi ve teknik donanımı yetersiz, apartmandan bozma diş hekimliği fakülteleri ve eğitim kalitesindeki düşüşle beraber doktor sayısının kontrolsüz artması mesleğin itibarını sarsmakta hem de cemiyet sağlığını riske atmaktadır” dedi. Yetersiz fakültelerin bir an ilkin kapatılması icap ettiğini söyleyen Gül, “Mevcud fakültelerin kontenjanları azaltılmalı, fakülteler kurulmadan ilkin meslek örgütleri ve akademiden görüş alınmalı” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası