‘Çözüm için beş yıl yeter’


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kilis’te sığınmacı sorununa dikkat çekerek “Suriyeli kardeşlerimiz iradeleriyle ülkelerine dönecekler” dedi. Suriyelilerle de görüşen Kılıçdaroğlu’nun onlara da güvenli dönüşlerine yönelik çözüm önerilerini anlattığı öğrenildi.

“IRKÇILIK YAPMIYORUZ”

Kılıçdaroğlu, dün son genel seçimlerde Cumhur İttifakı’nın yüzde 71 oy almış olduğu Kilis’te bir takım ziyarette bulunmuş oldu. Kilis Tecim Odası’na giden Kılıçdaroğlu, sığınmacı politikalarına ilişkin de konuştu. Kılıçdaroğlu şunları kaydetti: “Millet İttifakı olarak iktidar olduğumuzda ilk yapacağımız, Suriye meşru hükümetiyle görüşmek ve karşılıklı büyükelçilikleri açmak olacak. Bu sebeple kavgayla mesele çözemezsiniz. Suriye’ye gidecek sığınmacıların evlerini, okullarını, yollarını, kreşlerini Avrupa Birliği fonlarıyla müteahhitlerimiz meydana getirecek. Buradan gidenlerin can güvenliği için meşru hükümetle protokol yapılacak, gerekirse Birleşmiş Milletler dahil olacak. Bizim iş insanlarımızın da oradaki fabrikalarını tekrardan açmalarını isteyeceğiz. Hem biz hem Suriyeliler kazanacak. Bunu iki yıl içinde yapabileceğimizi öngörüyoruz. Biz ırkçılık yapmıyoruz, Türkiye’nin itibarını koruyoruz.” 

“CUMHURBAŞKANI” ANONSU

Kılıçdaroğlu sonrasında partisinin üye katılım törenine katıldı. Kürsüye “Huzurlarınızda geleceğin cumhurbaşkanı” sözüyle çağrılan Kılıçdaroğlu, “Kısır tartışmalardan uzaklaşmak istiyorsanız CHP’ye katılacaksınız. Altı önder bir aradayız. Birlikte tüm sorunları aşacağız” dedi. Konuşmasında “beşli çeteler” vurgusu icra eden Kılıçdaroğlu, “Paralar beşli çetelere gidiyorsa onlardan alacağım parayı. Araya adam koyuyorlar, ben çetelerle görüşmem” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu esnaf ziyareti de yapmış oldu. Suriyelilerden şikâyet eden bir esnafa cevap veren Kılıçdaroğlu, “Sorunlarınızın hepsini biliyorum, iki yılda yollayacağız, çözümlerimi anlattım” dedi. Kılıçdaroğlu, “Uyuşturucu yaşı düştü. Sahipsiz kaldık” diyen esnafa da “Kendinizi sahipsiz hissetmeyin. Biz çözeceğiz. Moralinizi bozmayın” karşılığını verdi. 

YURTTAŞIN “AÇIM” İSYANI

Bir yurttaş, “Benim çocuklarım aç. İşim yok, iş isterim. Ekmek param yok. Evim kira” diye feryat etti. Kılıçdaroğlu, yardım edilebilmesi için yurttaşın kontakt bilgilerinin alınmasını istedi.Yurttaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Suriye’de yaşanmış olan problemler son 10 senedir Kilis’e yansıyor. Soruyorum, ‘Rahatlık olsun gideriz’ diyorlar. Gidecekler. Bunu yapmam için desteğinize ihtiyacım var. 20 yılda çözemediler. Benim öyleki uzun konuşmaya, uzun kalmaya niyetim yok. Beş yılda Türkiye’nin en temel sorunlarını altı önder bir araya gelmiş olarak çözeceğiz.”

“LOBİ” AÇIKLAMASI

Kilis’ten ulusal eğitim bakanına davet icra eden Kılıçdaroğlu, “Gittiğim her yerde ‘Okullar yetmiyor’ deniyor. 11 büyükşehir belediye başkanımız var. Kilis’in arzu edilen her yerine birer okul yapmış olup bakanlığa teslim edelim. Bizlere yer versinler yeter” diye konuştu. Şanlıurfa’da verdiği parasız elektrik vaadini yineleyen Kılıçdaroğlu, “Erdoğan ‘Elinden tutan mı var? Yap’ dedi. Denizli’de yapıyoruz. Bu kardeşiniz lobilerin değil, halkın adamı. Yapacağım” dedi. 

SURİYELİLERLE GÖRÜŞTÜ

Kılıçdaroğlu dün değişik mesleklerle ekonomiye dahil olan Suriyelilerle de bir araya geldi. Suriyelilerin Kılıçdaroğlu’na “Esad’la görüşülerek güvenli bir ortam sağlanması halinde dönmek istediklerini söyledikleri” açıklandı. Kılıçdaroğlu’nun gün boyu yapmış olduğu ziyaretlerde anlattığı güvenli dönüş önerisini Suriyelilerle de paylaşmış olduğu aktarıldı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası