CHP’nin staj mağdurlarının yaşadığı sorunların araştırılması önerisi AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi


TBMM Genel Kurulu’nda bugün, CHP’nin staj sigortası mağdurlarının yaşadığı sorunların araştırılması için daha ilkin verdiği önergenin direkt gündeme alınması önerisi görüşüldü.Tavsiye üstüne söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir, çıraklıkta geçen sürenin emekliliğe dahil edilmemesi sebebiyle ciddi mağduriyetler yaşandığını belirtti. Özdemir, staj sürelerinin kısa vadeli sigorta kolunda göründüğünü, sadece uzun vadeli sigorta koluna bunun eklenmediğini ifade ederek “Toplumsal Sigortalar ve Genel sıhhat Sigortası Kanunu’na baktığımız vakit, aday çırak, çırak yada bu işletmelerde mesleki eğitim gören öğrenciler çalıştıklarında iş kazası, meslek hastalığı şeklinde sigortaları yapılıyor. İşe başladıkları gün hem de sıhhat sigortası da oluyor. Bu şekilde bir hakları var. Öteki taraftan malullük, yaşlılık, ölüm sigortalılık uygulamalarında sigortalılık süresi, ilk kere işe başladığı gün olarak kabul ediliyor. Fakat çıraklık ve staj yapanlar için bu kaide maalesef geçerli değil. Prim gün sayıları da eklenmiyor” diye konuştu.

“EMEKLİLİK GÜNÜ ANLAMINDA ADALETSİZLİK VAR”

Özdemir, “Şimdi, aynı iş yerinde birlikte çalışıyorlar, bir işçi sigortalı olarak çalışırken yetişmen ve çıraklar için bu şekilde bir ayrımcılık yapılıyor. Aynı işi yapıyorlar fakat emeklilik sürelerinde gün anlamında adaletsizlik var” dedi.Özdemir, Türkiye’de genç işsizliğinin de yüksek olduğuna dikkat çekerek, “15-25 yaş içinde 3 milyon gencimiz işi olmayan. Ne eğitimde ne istihdamda. Aslına bakarsan genç işsizlik rakamı da 4 milyona ulaşmış durumda. Nitelikli ara eleman ihtiyacı varken bu okulları teşvik etmek anlamında ciddi bir düzeleme olacaktır bu emek harcama” diye konuştu.İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Ayhan Kabukcuoğlu, stajın sigortalılığa başlangıç olarak sayılmamasının haksızlık bulunduğunu ifade ederek, bazı meslek grupları için ise stajda geçen sürenin emeklilik primine dahil edildiğini ve dahil edilmeyenler için araştırma yapılması icap ettiğini söylemiş oldu.

“BEDAVAYA ÇALIŞTIRILIYORLAR”

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğlulları Oruç, stajyerlerin ağır sömürü koşulları altında çalıştıklarını belirterek “İnsanlık dışı emek harcama ve barınma koşullarında çalışıyorlar. Devamlı aşağılanıyor ve mobbinge maruz kalıyorlar. İş tanımı haricinde işler yaptırılıyor. Hususi hizmetçi muamelesi görüyorlar. En küçük itirazda bulunamıyorlar, şu sebeple not kırma, staj yakma şeklinde tehditlerle karşı karşıya kalıyorlar” dedi. Oruç, nitelikli işçi yetiştirmenin gerekseme bulunduğunu anımsatarak, “Fakat buradaki kılıfa dikkat çekmek isterim. Her yıl on binlerce insan neredeyse bedavaya çalıştırılarak emekleri üstünden parasız para kazanılıyor. Genç işçilerin emekleri sömürülüyor” diye konuştu.AKP Ankara Milletvekili Orhan Yeğin, “Büyük büyük konuşmalar yapmak kolaydır. Sadece iktidarı temsil edenlerin, büyük bir duyarlılık içinde ve bu biçim meselelerde çözüm ortamı oluşmadan konuşacağı her cümleyi fazlaca dikkatli, umutları suiistimal etmeyecek bir hassasiyetle, insanların mağduriyetlerinin ve beklentilerinin siyasete araç-gereç edilmesine dönük bir ortamdan kaçınacak bir hassasiyetle hitabı gerekir. Bu talebin farkındayız. Bu talebin; iktidarı, muhalefeti tamamımız farkındayız. Bunun yurttaşlarımız tarafınca ara sıra gündem edildiğinin farkındayız” dedi.Tavsiye, AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası