CHP’nin ‘enflasyonun araştırılması’ önerisi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi


Yurttaşlar ekonomik krizin gölgesinde açlık ve yoksullukla boğuşurken TBMM Genel Kurulu’nda CHP’nin enflasyonun ve zamların yurttaşlara tesirinin araştırılması önergesinin öne alınarak görüşülmesi önerisi görüşüldü. AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile tavsiye reddedildi.CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal öneriye ilişkin yapmış olduğu konuşmada, iktidara “Çarşıdan pazardan bir haber. Emeklinin, memurun, işçinin, çiftçinin neler çektiğini bilmeyen, A Haber’de kendi yarattığı ‘Dünya bizi imreniyor’ yalanına kendisi inanan, Hakkaniyet ve Kalkınma Partisi milletvekilleri ve yöneticilerine milletin halini, enflasyon karşısında iyi mi ezildiğini anlatmak için söz aldım” diye seslendi.Köksal, Türkiye’nin geçmişte tarımda kendine yetebilen bir ülke bulunduğunu anımsatarak “Tarımda adeta ithalat yuvasına döndük. Hep diyorsunuz ya ‘Cehape süreci şu oldu’. İktidarınız süresince o CHP’nin yapmış olduğu fabrikaları sata sata bitiremediniz fakat yerli üretimi bitirdiniz. Doğal düşmez enflasyon. Yapınak dumanı tütmeyen ülkede enflasyon da olur, pahalılık da bitmez” diye altını çizdi.

“MİLLETİN IŞIĞINI DA SÖNDÜRDÜNÜZ”

“Geçen yıl 1 koli yumurtanın fiyatı 30 liraydı, bu yıl 60 liranın üstüne çıkmış” diyen Köksal, elindeki bazı resimleri göstererek sözlerini şu şekilde sürdürdü:Burada bir salça var, bu salça haziran ayında 9 liraymış, bugün kasımda 45 liraya yükselmiş. 5 ayda 5 katı artmış. Salça salça. Artık insanoğlu yemeklerine kullanamıyor sizin yüzünüzden. Kömür yüzde 95 artmış. Eskiden sobasına tonla kömür alan gariban, bugün poşet ile kömür almaz hale gelmiş. Şeker yüzde 500 artmış. Şeker fabrikalarını peşkeş çekmenin kazığıdır bu. Doğalgaz yüzde 310 zamlanmış, yurttaş artık kombiye dokunamaz hale geldi. Elektrik yüzde 280 artmış, milletin bir ışığı vardı, onu da söndürdünüz.”

İYİ PARTİ: HALKI DERİN YOKSULLUK SARMALININ İÇİNE İTTİNİZ

İYİ Parti Mersin Milletvekili Parlak zeka Hakan Sıdalı, her 100 haneden 36’sının gelirinden daha fazlasını harcamak zorunda kaldığına dikkat çekerek, “Şu demek oluyor ki bir tek hayatta kalabilmek için borçlanıyor, borçlanamazsa da aç kalıyor. Örnek olarak vatandaşlar gıdaya her geçen ay daha çok para ayırıyor fakat gene de aynı miktarı aynı markayı alamıyor. Sizler yoksulluğu bitireceğiz vaadi ile gelip, halkın yüzde 80’nini yaşadığından geriye düşürdünüz, yetmedi bir de derin yoksulluk sarmalının içine ittiniz” dedi.Sıdalı, “Market, depo basıp, tanzim satış yapmak yerine bilimin ışığında hareket edin. Mevcut durumdan da anlaşılıyor ki bunu tek başınıza başaramıyorsunuz. Alınacak önlemlere beraber karar verelim ki asla eğer olmazsa yurttaşlarımız iktidarınızda geçirecekleri son kışta rahat etsin” sözleriyle iktidarı eleştirdi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası