Ceyport Limanı ‘ÇED olumlu raporu’ iptal edildi


TMMOB Tekirdağ temsilciliği, Ceyport Tekirdağ Internasyonal Liman İşletmeciliği’nin yapılması planlanan ‘liman kapasite artışı’ projesinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın verdiği ÇED olumlu kararının iptali için Tekirdağ İdare Mahkemesi’ne açmış olduğu davada, mahkeme, iptal sonucu verdi.

İŞLETME DURDURULMALI

Kararın peşinden TMMOB Tekirdağ Temsilcisi Cemal Polat, üyelerle beraber düzenlemiş olduğu basın toplantısında, limanda meydana getirilen işlemlerinin durdurulması icap ettiğini söylemiş oldu. Polat, sözlerini şu şekilde sürdürdü;ÇED olumlu yada ÇED lüzumlu değildir sonucu bulunan projelerde kapasite artışı yada genişletilmesinin planlanması halinde, planlanan projenin tesirleri, mevcut karara esas çevresel tesirleri ile beraber kümülatif olarak değerlendirilir.Mahkeme sonucunda katı atık ve sıvı atık miktarları ile bertaraf mevzusunda kümülatif hesaplamaların yapılmadığı, dolayısıyla tamamlanmamış işlem tesis edilmiş olduğu, bu yönüyle ilgili mevzuat açısından uygun olmadığı, çevre üstünde ve insan sağlığı üstünde verebileceği zararların belirsiz bulunduğunu, ortaya koydu.Liman kapasite artış projesi için lüzumlu kafi titreşim ölçümlerinin yapılmadığı, bu açıdan tamamlanmamış işlem durumunda olduğu, projenin inşaat aşaması ve deniz dip tarama inşaat aşamasında mevcut limanın işletilmesine ilişik gürültü hesaplamalarının dahil edilmediği, anlaşıldı.Dolayısıyla mevcut proje ile yeni projenin beraber kümülatif olarak değerlendirilmediğine karar verildi. Dolayısıyla tamamlanmamış işlem tesis edilmiş olduğu, ilgili mevzuat açısından uygun olmadığı, çevre üstünde ve insan sağlığına verebileceği zararların belirsiz olduğu açıklandı.Yerleşim alanları üstündeki etkilerinin değerlendirilmesinde; ilgili mevzuat esas risk puan aralıklarına ilişkin değerlendirmelerin yapılarak sıhhat koruma bandı mesafelerinin belirlenmediği, bu açıdan yerleşim alanları tesiri bağlamında tamamlanmamış işlem durumunda olduğu ortaya çıktı.

“DETAYLI ETÜT RAPORU YOK”

Limanda, etken faylar, depremsellik ile jeolojik, jeoteknik yapı bağlamında değerlendirme yapılması icap ettiğini söyleyen Polat, bu mevzuda detaylı etüt raporunun bulunmadığını kaydetti. Polat, şunları söylemiş oldu;Liman kapasite artışı kapsamında yapılması planlanan kazıklı temellerin hesap bilgileri hakkında data, belge ve proje olmadığı, bu durumun proje kapsamında yapılacak kazıklı temel tasarımın zelzele mühendisliği açısından değerlendirilmesi bağlamında tamamlanmamış işlem durumunda olduğu belirlendi.Kararda, katı atık ve sıvı atık miktarları ile bertaraf ile gürültü titreşimi, toz ve gaz emisyonları mevzusunda kümülatif hesaplamaların yapılmaması bakımında ÇED yönetmeliği esas olmak suretiyle ilgili mevzuat açısından ve eksikliklerin bulunmuş olduğu, mevcut haliyle uygun tutarlı olmadığı görüş ve değerlendirmelerine yer verilmiştir. Bu gerekçelerle ÇED olumlu kararının iptaline karar verilmiştir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası