Çatalca’daki Muratbey Deresi’nin rengi kimyasal atıklardan dolayı maviye döndü


Çatalca ilçesi Muratbey Mahallesi’nde yer edinen Muratbey Deresi’nin rengi fabrikalardan akan atık sulardan dolayı değişti. Ziraat arazileri ve yerleşim alanının içinde olan dere, çevre kirliliğine sebep olurken Büyükçekmece Barajı’na uzanan Muratbey Deresi’nin bazen mavi renkte akmış olduğu görüldü. Mahallede yaşayan vatandaşlarsa ziraat arazilerinin zarar gördüğünü ifade ederek durumdan şikayetçi bulunduğunu belirtti.

“FABRİKALARDAN SALINAN ATIK SULARDAN DOLAYI DERE KİRLENİYOR”

Fabrikalardan salınan atık sulardan dolayı derenin kirlendiğini ve ziraat arazilerinin zarar gördüğünü belirten Muratbey Mahallesi’nde oturan Sertaç Yıldırım, “Bu derenin suyu Ovayenice, Elbasan ve Kavuk dereden geliyor. Fabrikalardan salınan atık sulardan dolayı dere kirleniyor ve ziraat arazilerimiz zarar görüyor. Bu dere buradan devam ederek Menekşe Deresi’ne sonrasında da Büyükçekmece Barajı’na bağlanıyor. Bu kirli su, içme suyuna karışıyor. Daha ilkin de şikayetçi olduk. Bu derenin bir an ilkin temizlenmesini ve atık suların dereye dökülmesinin engellenmesini istiyoruz. Çevremize, ziraat arazilerimize her şeye zarar veriyor. Tam nereden geldiğini bilmiyoruz fakat büyük olasılıkla çevredeki fabrikalardan geliyor. Ara ara derenin rengi değişiyor. Kimi zaman mavi akıyor, kimi zaman beyaz akıyor, değişik renklerde akmış olduğu oluyor. Dereye bırakılan kimyasal maddelerden dolayı ziraat arazilerimizdeki ürünler zarar görüyor, hem de fena kokudan dolayı ikimiz de rahatsız oluyoruz. Bir de derenin suyu içme suyuna karıştığı için insanoğlu zarar görüyor” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası