Cam şişe ilaçlarında ciddi sıkıntı yaşanıyor


Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, ülke genelinde eczaneler ve depolarda çocuk şurubu bulmada mesele yaşandığını belirterek, “Bilhassa cam şişede olan ürünlerde ciddi bir sıkıntı yaşandığını gözlemliyoruz. Şişeyi üreten şirket, döviz fiyatlarındaki artıştan dolayı ciddi maliyet sıkıntısı yaşanıyor. Süratli bir çözüm elde edilmesi gerekiyor. Sıhhat Bakanlığı yetkilileriyle ilaç üreticilerinin bir masada oturup süratli bir halde çözüm geliştirmesini talep ediyoruz” dedi.Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, bugün yapmış olduğu açıklamada, bazı ilaçlara vatandaşların ulaşmasında ciddi sıkıntılar yaşandığını beyan etti. Kılıçcıgil, şöyleki konuştu:

‘HIZLA BİR ÇÖZÜM TALEP EDİYORUZ’

“Son dönemde bilhassa belli başlı ilaç gruplarında ciddi sıkıntılar yaşanmakta tüm Türkiye’de. Bu tedarik zincirinin bozulmasıyla birlikte bilhassa çocuk şuruplarında, ağrı kesici, ateş düşürücü şuruplarda bazı kan ürünlerinde bölgemizde ve devletimizde ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Acillerde bilhassa tercih edilen evde çocuklarımız için kullandığı ağırı kesici, ateş düşürücü şuruplar, eczanelerimizde bulunmuyor. Bununla ilgili onlarca defa sesimizi duyurmak için yetkililerle görüştük, anlattık fakat maalesef hala bir çözüm geliştirilemedi. Çocuk şuruplarında eczanelerde ciddi yığın sıkıntısı yaşıyoruz. Ecza depolarımızda da bu ürünler bulunmuyor. Son olarak Sıhhat Bakanlığı ile görüştüğümüzde ivedilikle bir çözüm geliştirileceği söylendi fakat o günden bugüne hiçbir şey değişmedi. Hızla bir çözüm talep ediyoruz.

‘CİDDİ SIKINTI YAŞANIYOR’

Temel tespit, ülkenin içinde bulunmuş olduğu bugünkü ekonomik senaryo ile benzer bir durum söz mevzusu. Bilhassa cam şişede olan ürünlerde ciddi bir sıkıntı yaşandığını gözlemliyoruz. Şişeyi üreten şirket, döviz fiyatlarındaki artıştan dolayı ciddi maliyet sıkıntısı yaşanıyor, ilaç firmaları tarafınca. Süratli bir çözüm elde edilmesi gerekiyor. Sıhhat Bakanlığı yetkilileriyle ilaç üreticilerinin bir masada oturup süratli bir halde çözüm geliştirmesini talep ediyoruz.

‘HEKİMLE İLETİŞİME GEÇMEK CİDDİ ZAMAN ALIYOR’

Reçetesinde çocuk şurubu yazan hastalarda hekimle iletişime geçmemiz gerekiyor. Artık şöyleki bir senaryo gelişmeye başladı. Doktor ‘Elinizde ne var, hangi şuruplar var’ diye soruyor. Biz elimizde olanları söyleyip hekimlerin onların içinden tercih etmesini sağlamaya çalışıyoruz. İnanın şu anda eczacı odalarının aralarında mesajlaşma gruplarında devamlı, ‘Şu ilaç var mı bu ilaç var mı?’ benzer biçimde mesajlar dolaşıyor. Eczanelerin kapalı olduğu nöbetçi eczanelerin etken olduğu dönemlerde de bu ilaç yoklukları daha da belimizi büküyor. Hekimle iletişime geçmek ciddi süre alıyor ve bu da her bir hasta ile olan süreyi uzatıyor. Bunun için de eczanelerde ekstradan kuyruklar görmeye başlıyoruz. Şu anda Edirne özelinde ve öteki bölgelerdeki tüm meslektaşlarımız benzer sıkıntılar yaşıyor.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası