Britanya’da, Boris Johnson başbakanlık yarışından çekildi


Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 20 Ekim’de çekilme eden Liz Truss’ın peşinden başlamış olan Tutucu Parti liderliği ve Başbakanlık yarışından çekildi.Johnson, yapmış olduğu yazılı açıklamada, son birkaç gün içinde hem halk hem de parlamentodaki dost ve meslektaşları içinde parti liderliği için bir kez daha yarışması icap ettiğini önerenlerin sayısının kendisini şaşırttığını belirtti.Tutucu Parti’nin 2024’te bir zafer elde etmesi için kendisinin iyi bir konumda olduğuna inandığını vurgulayan Johnson, yarın parti liderliğine adaylığını koyabilmesi için de lüzumlu olan 102 milletvekilinin desteğini aldığını açıkladı.Johnson, bu durumda adaylığını koyabileceğini ve başarı göstermiş olma şansının da yüksek bulunduğunu belirtmesine rağmen, “Sadece, son günlerde ne yazık ki bunun yapılacak doğru şey olmayacağı sonucuna vardım. Parlamentoda birleşik bir parti olmadıkça etkili bir halde yönetemezsiniz.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“BU DOĞRU ZAMAN DEĞİL”

Parti liderliği için resmen adaylığını açıklayan Rishi Sunak ve Penny Mordaunt’la görüştüğünü dile getiren Johnson, şu ifadelere yer verdi:”Bu sebeple ulusal çıkarlar için bir araya gelebileceğimizi umuyordum. Ne yazık ki bunu yapmanın bir yolunu bulamadık. Bu yüzden, korkarım ki en iyisi adaylığımın ilerlemesine izin vermemem ve başarı göstermiş olana desteğimi vermem. Takdim edeceğim oldukca şey olduğuna inanıyorum fakat maalesef bu doğru vakit değil.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası