Biri biz değiliz dedi, diğeri özür diledi


Singapur Besin Otoritesi (SFA), Arifoğlu markası ile Türkiye’den ithal edilen üç baharatta kansere niçin olabilecek endüstriyel reklendirici madde tespit edildiğini ve piyasadan toplatıldığını açıklamıştı. Toplatılan ürünlerin ise “Öğütülmüş Sumak”, “Öğütülmüş Tatlı Biber “ve “Otantik Tavuk Baharat” olduğu bildirilmişti. SFA, tüketicilere bu ürünleri kullanmayı bırakmaları icap ettiğini açıklarken markanın ürünleri Türkiye’de raflardaki yerini koruyor. 

İSİM HAKKI BİLMECESİ

Instagram’da ‘arifoğluonline’ kullanıcı adını kullanan işletme daha ilkin yapmış olduğu açıklamada Arifoğlu markasının iki ayrı ve eşit marka sahibi bulunduğunu açıklamıştı. Meydana getirilen açıklamada, “Marka iki kardeş içinde 05.06.2017’den beri yarı yarıya paylaşılmıştır” ifadelerine yer verilmişti. 

KONUNUN MUHATABI DİĞER ARİFOĞLU

Arifoğlu markasını kullanan ve toplumsal medyada ‘arifoğluonline’ kullanıcı adlı hesaptan meydana getirilen açıklamada “öteki Arifoğlu” yer verildi. Meydana getirilen izahat ise şu şekilde:”Toplumsal Medyada gündeme gelen, Singapur Besin Bakanlığı’nın red etmiş olduğu ürünler hakkında haber markamıza ve ürünlerimize ilişik değildir. Mevzunun muhatabı isim hakkını yarı yarıya kullanan öteki Arifoğlu firmasıdır. Singapur’la herhangi bir iş ilişkimiz bulunmamaktadır. Bahsi geçen katkı maddelerini hiçbir ürünümüzde kullanmamaktayız. Ürünlerimizi ambalajlarından ve içerik açıklamalarından ayırt edebilirsiniz. Arifoğluonline.com üstünde yer edinen tüm ürünlerimizi güvenle kullanabilirsiniz.”

DİĞER ARİFOĞLU ÖZÜR DİLEDİ

Arifoğlu adını kullanan ve ‘arifoglu1944’ kullanıcı adını kullanan hesaptan meydana getirilen paylaşımda ise şu ifadelere yer verildi:”Hafta sonu toplumsal medya platformları üstünde meydana getirilen paylaşımlar ile markamıza ilişik üç ürünün (Sumak, Tatlı Biber ve Tavuk Baharatı) kanserojen madde ihtiva ettiği nedeni öne sürülerek Singapur Besin Bakanlığı açıklaması referans gösterilerek ilgili ülkede toplatılmış olduğu detayları paylaşılmıştır. 1944 yılından bu yana kesintisiz üretim ve saydam bilgilendirme icra eden, tüm üretimlerini anbean denetleyen ve bu denetimleri ilgili bakanlıklar ile yürüten markamızın bu şekilde bir haberle anılmasından üzüntü duyuyoruz. Arifoğlu Baharat olarak, 78 yılı aşkın süredir paketleme, raf ömrü benzer biçimde mevzuları hassasiyetle takip ediyoruz. Ziraat ve Orman Bakanlığı, Bakanlığa bağlı müdürlükler ve ürünlerimizin satılmış olduğu zincir mağazaların yapmış olduğu testlerin neticeleri ne denli özenli bir üretim yaptığımızı göz önüne koymaktadır. Ilk olarak şunu belirtmek isteriz ki markamızın Singapur’a direkt bir ihracatı bulunmamaktadır. Sadece bahsi geçen ürünlerin Arifoğlu markası altında olması sebebiyle görevli üretici olarak bu açıklamayı yapmaktayız. 2021 yılı Ekim ayında üretim tesisimizde yaşanmış olan bir yangın sonrası üretimimiz aksamış ve bu süreçte bazı ürünleri başka tedarikçilerden alma zorunluluğumuz dünyaya gelmiştir. Tedarikçimizden güvenilirliği taahhüt ile temin edilen sumak ürünü alınmıştır. Bahsi geçen ürünün dağıtıma çıkması akabinde Türkiye’de meydana getirilen testlerde sudan tespit edilmesiyle beraber satış kanallarındaki ve zincir mağazalardaki ürünler imha edilmek suretiyle toplanmıştır. Bununla beraber şirket olarak direkt ihracat yaptığımız ülkelere de bu bildirimler gönderilmiş olup, ürünlerimiz toplatılmış ve imha edilmiştir.

BİLDİRİMDE BULUNULDU

Bahse mevzu ihracatı gerçekleştiren firmanın ürünlerimizi ihraç ettiğini bu vaka ile beraber öğrenmiş bulunmaktayız. Bu aşamada geri çağırma talebimizi yeterince duyuramamış olduğumuzu görüyor ve kamuoyundan özür diliyoruz. Avrupa ve ABD ülkeleri başta olmak suretiyle 20’yi aşan ülkeye ihracat icra eden şirketimizin bir tek Singapur’da bulunan bahsi geçen ürünlere dair bildirimde bulunulduğunu söylemek isteriz. Söz mevzusu olaydaki tüm sorumluluğumuz bundan ibaret olsa da Singapur’daki gelişmelerin yakından takip edeni olacağımızı, bu ürünlerin içinde markamızın düzmece üretimi oldu.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası