Bir piramit ve yüzlerce mumya bulundu


Mısır’daki kazıları hızla sürdüren arkeologlar, yüzlerce yeni mumya ve yeni bir piramiti gün yüzüne çıkardı. Piramitin, daha ilkin adı asla duyulmayan bir kraliçeye ilişik olduğu tespit edildi.İnsanlık tarihinin en büyük ve gizemli uygarlıklarından olan Antik Mısır dönemine ilişik yeni keşiflere imza atıldı. Arkeologlar, Mısır firavunu Tutankhamun’un mezarının derhal dibinde yeni mumyalara ilişik birçok tabut ve tüneller gün yüzüne çıkarıldı. Ek olarak yeni bir piramit de ortaya çıkarıldı.

300 ADET TABUT BULUNDU

Webtekno’nun haberine gore keşfedilen oldukca sayıdaki mumyanın Tutankhamun’un en yakın generallerine ve danışmanlarına mensup oldukları tahmin ediliyor. Keşfedilen mumyalar hakkında da detaylı açıklamalar paylaşıldı.Live Science’a konuşan ve kazıda vazife icra eden Mısır bilimci Zahi Hawass, yeni keşifte uzunluğu 9-18 metre içinde değişen tüneller ve toplam 300 tane tabut bulunduğunu deklare etti. Bu tabutların her biri Antik Mısır’da MÖ 1500 ile MÖ 1070 yılları aralığında devam eden ‘Yeni Krallık’ dönemine aitti.Bulunan tabutların her birinde birbirinden değişik yüzler içeriyor, hanım ve adam ayrımı görülüyor ve her biri Antik Mısır cenaze metni ‘Book of the Dead’i tasvir eden dekorasyonlarla süslenmiş durumdaydı. Bununla beraber her bir tabutta içindeki kişinin adı, bazılarındaysa kişiyi mumyalaştıran kişinin adı yer alıyordu.Mumyayı açan arkeologlar, gene şaşırtıcı bir şeyle karşılaştı. Mumyalar, öteki mumyalara gore oldukça iyi korunmuşlardı. Bununla beraber tabutların içinde çeşitli eşyalar, figürler ve heykelcikler de bulunuyordu.Keşfin şaşırtan yanı, bu alanda bugüne dek söz mevzusu döneme ilişik bir şeye rastlanılamayacağının düşünülmesiydi.Yeni kazılarda daha ilkin kimliği bilinmeyen ve asla duyulmayan bir kraliçeye ilişik piramit de ortaya çıkarıldı. Arkeologlar, kraliçenin adının Neith bulunduğunu, bu ismin bugüne kadarki hiçbir arşivde geçmediğini belirtti. Fakat bundan başka yeni informasyon paylaşılmadı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası