Bakan Vahit Kirişci’den ‘ekmek fiyatı’ açıklaması


Ziraat ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, kabine toplantısının arkasından gazetecilerin gündeme yönelik sorularını cevapladı.Kuraklıkla ilgili bir tehdit olmadığının altını çizen Bakan Kirişci, “Su rezervlerimiz mevzusunda bir sıkıntımız yok. Çiftçimizin ekim işlemleri bitti. Toprağın hazırlanması mevzusunda bir mesele yok. Ekinler ekildi” açıklamasında bulunmuş oldu.Ziraat sigortası kapsamında kuraklık riskiyle ilgili Ziraat Sigortaları Havuzunun (TARSİM) poliçe ürettiğini hatırlatan Bakan Kirişci, vatandaşların bu poliçelere ilgi göstermeleri tavsiyesinde bulunmuş oldu. Türkiye’nin sigorta averajının yüzde 21,4 olduğu bilgisini paylaşan Kirişci, “Bu oldukca düşük. Ziraatçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı çiftçilerin 5’te 1’i sadece sigortaya kayıtlı. 16 senelik bir mazisi var. Daha çok olmasını arzu ederdik” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

EKMEK ZAMMI AÇIKLAMASI

Bakan Kirişci, son dönemde gündemde olan ekmek zammı ile ilgili soruya ise şöyleki yanıt verdi:“Biz esasen bildiğiniz gibi 7 bin 450 liradan buğdayı üreticiden aldık. Şimdi onlara 4 bin 500 liradan veriyoruz. Doğrusu 2 bin 950 lira biz ekmek icra eden fırıncının kullanacağı unu TMO olarak sübvanse ediyoruz. 2 bin 950 lira ton başına. Dolayısıyla bizim üreticilere ödediğimiz paranın 2 bin 950 lira altında bir fiyatla bunu un sanayicisine verip, ‘sen de un yap, bundan bunu da fırınlara ver’ dediğimizde biz görevimizi bakanlık olarak yapmış oluyoruz.”Tahıl Koridoru ile ilgili değerlendirmede bulunan Bakan Kirişci, “Bu mevzuda bizim atıl bir kapasitemiz var. Sözgelişi un sanayiinde, makarna, irmik ve bulgur sanayiinde. Şimdi kendi atıl kapasitemizi Rusya’dan alacağımız o bedelsiz buğdayı kendi fabrikalarımızda işledikten sonrasında minimum gelişmiş ülkelere bu tarz şeyleri, Cumhurbaşkanımızın arzusu parasız aldığımız buğdayı, bulgur olarak un olarak parasız vermek. Geri kalmış 8 tane ülke var şu anda” ifadelerini kullandı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası