Bahreyn Hakkında Her Şey; Bahreyn Bayrağının Anlamı, Bahreyn Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

Bahreyn Hakkında Her Şey; Bahreyn Bayrağının Anlamı, Bahreyn Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir? – Seyahat Haberleri

Bahreyn Hakkında Her Şey; Bahreyn Bayrağının Anlamı, Bahreyn Başkenti Neresidir? Saat Farkı Ne Kadar, Para Birimi Nedir?

 Bahreyn Hakkında Her Şey

 Bahreyn, Bahreyn Adası ve otuz küçük adadan oluşan bir takımadadır. Basra Körfezi’nde Arap Yarımadası yakınında, İran’ın 120 mil güneybatısında, Suudi Arabistan’ın 14 mil doğusunda ve Katar Yarımadası’nın 17 mil batısında yer almaktadır. Ülkenin yüzölçümünün sekizde yedisini oluşturan ana ada, kuzeyden güneye otuz mil ve doğudan batıya on mildir. Ülkenin toplam alanı 240 mil karedir.

 CIA World Factbook’a göre 2000 yılında tahmini nüfus 634.137 idi. Bu insanların çoğunluğu Arap’tır. Çok sayıda geçici göçmen işçi var ve nüfusun üçte biri yabancı doğumludur. Nüfusun yüzde 19’u Asyalı, yüzde 10’u Bahreynli olmayan Arap ve yüzde 8’i İranlıdır. Nüfus, yüksek doğum oranı ve düşük ölüm oranı ile hızla büyüyor.

 Nüfusun beşte dördü şehirlerde yaşıyor, çoğunluğu başkent ve en büyük şehir merkezi olan Manama’da ikamet eder. Bu şehir, bir kısmı yakın zamanda sudan geri kazanılmış bir deniz yatağı üzerinde duruyor. Manama’da modern binalar ve ağaçlarla çevrili geniş yolların yanı sıra geleneksel bir çarşı veya pazar yeri olan daha eski bir bölüm vardır. Arapça resmi dil ve günlük hayatın dilidir. İngilizce birçok yerde anlaşılır ve Farsça ve Urduca da çok sayıda Hint ve Fars sakini tarafından konuşulur.

 Bahreyn en zengin Körfez ülkelerinden biri olduğu için, neredeyse tamamı iyi eğitimli ve Manama veya Muharrak’ta yaşayan bir dizi hali vakti yerinde insandır. Ancak birçok işte yabancılar çalışıyor ve Bahreynliler arasında yüzde 15’lik bir işsizlik oranı vardır. Bahreyn, kralın devlet başkanı olduğu geleneksel bir monarşidir. Hükümet başkanı olarak görev yapan bir başbakan ve bir kabine atadı. Kabine, üyeleri hükümdar tarafından atanan ve 1992’de kurulan bir danışma (veya Şura ) konseyinin yardımıyla yasama yetkilerine sahiptir. Monarşi kalıtsal olduğu ve en büyük oğula geçtiği için oy hakkı yoktur.

 Bahreyn bir refah devletidir. Tıbbi bakım hem vatandaşlar hem de gurbetçiler için ücretsiz ve kapsamlıdır. Yaşlılara ve engellilere yönelik programlar ayrıca görme engelliler ve bedensel engelliler için bir enstitü vardır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNESCO gibi gruplar Bahreyn’e işçi gönderiyor. Ülke aynı zamanda Dünya Ticaret Örgütü ve Birleşmiş Milletler üyesidir.

 Görücü usulü evlilik hala yaygın olsa da, gelin ve damat genellikle evlenmeden önce tanışma şansına sahiptir. Kızların on iki ya da on üç yaşlarında evlenmelerine izin verilir. Evlendikten sonra damadın ailesi tarafından geline bir miktar para ödenir. Kız ve erkek çocuklar ayrı ayrı ve farklı standartlara göre yetiştirilir. Küçük yaşlardan itibaren kızların, oyun oynama ve kendilerini eğlendirme konusunda daha fazla özgürlüğe sahip olan erkek kardeşlerinden çok daha fazla sorumluluğu vardır. Eğitim ücretsizdir.

 Nüfusun yüzde yetmişi Şii Müslüman, yüzde 15’i Sünni Müslüman ve geri kalan yüzde 15’i Hıristiyan veya Yahudi ya da yerli uygulamaları takip ediyor. Müslümanlar, Allah’ın huzurunda tüm insanların eşitliğine inanırlar. İslam’ın Sünni ve Şii mezhepleri arasında çeşitli farklılıklar vardır. Dünyadaki Müslümanların çoğu Sünni iken, Bahreyn’de çoğunluk Şii’dir.

 Bahreyn Bayrağının Anlamı

 Bahreyn bayrağı, sol taraf boyunca sekiz noktadan oluşan beyaz bir tırtıklı bant ile kırmızıdır. Beyaz bölümün kırmızı tarafın içine giren her bir tırtık İslam’ın şartlarını simgeler. Kırmızı renk ayrıca İran liman kentlerinin geleneksel rengidir.

 Bahreyn’in Başkenti

 Bahreyn başkenti Manama’dır.

 Bahreyn’in Para Birimi

 Bahreyn para birimi Bahreyn Dinarıdır.

 Bahreyn İle Türkiye Arasındaki Saat Farkı

 Türkiye saati Bahreyn saati arasında fark yoktur.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası