Ayrıntılar belli olmaya başladı: Kılıçdaroğlu yarın ne açıklayacak?


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktisat için vizyon belgesini yarın İstanbul’da düzenlenecek toplantı ile açıklayacak. Dünyaca meşhur ekonomistlerin sunum yapacağı toplantının ayrıntılarını Halk TV yazarı Fikret Bila, bugünkü köşe yazısına taşıdı. 
Kılıçdaroğlu’nun açıklayacağı iktisat vizyonunun temelinde teknoloji ve kalkınmanın bulunduğuna işaret eden Fikret Bila, “Kılıçdaroğlu ne açıklayacak?” başlıklı yazısında vizyon belgesinin hemen sonra altılı masada değerlendirileceğini ve sonrasında da ortak iktisat komisyonuna gideceğini aktardı.
Bila’nın yazısının ilgili kısmı şu şekilde;
Kılıçdaroğlu’nun, “Osmanlı, endüstri devrimini kaçırılmış olduğu için yıkıldı. Türkiye de Endüstri 4.0 devrimini kaçırmamalı” görüşünden hareketle, iktidar değişikliğinde uygulanacak iktisat politikasını en ileri teknoloji ile kalkınma esasına oturtacağı belirtiliyor.
Vizyon belgesinde, öncelikli olarak istihdam artırıcı yatırımlarla işsizliğin iyi mi çözüleceği, gerçekçi para politikasıyla enflasyonun iyi mi düşürüleceği, {özel sektör} yatırımları için yurt dışından taze ve temiz finansmanın iyi mi sağlanacağı, emekçi ve emekli kesimlere refah payının iyi mi aktarılacağı, aile sigortası üstünden yoksul kesimin iyi mi destekleneceği ve asgari tutara ilişkin mühim detaylar yer alacak.
Altılı masanın belirleyeceği cumhurbaşkanı talibi seçilmesi halinde komisyonların hazırladığı Anayasa ve iktisat paketi ile geçiş sürecine ilişkin yol haritasını uygulayacak.
Uygulamalar öteki liderler tarafınca da takip edilecek.
Anayasa, iktisat, hükümet programı çalışmalarıyla “Altılı masa somut önerilerde bulunmuyor” eleştirilerine cevap vermiş olacak.
Bu aşamadan sonrasında liderler belirleyecekleri cumhurbaşkanı adayıyla beraber halka daha sık gidecekler, Anayasa, iktisat paketleri, hükümet programı ve yol haritasını anlatacaklar.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası