Avrupa Birliği, gaz borsalarına müdahaleye hazırlanıyor


AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Strazburg’da, Avrupa’daki enerji krizine yönelik hazırladıkları yeni tedbirleri içeren paket hakkında basına açıklamalarda bulunmuş oldu.AB ülkelerinin enerji krizine karşı beraber hareket etmesi icap ettiğini söyleyen von der Leyen, “Bu teklifle bugün ortak gaz satın alma işlemini operasyonel hale getiriyoruz.” dedi.Von der Leyen, üye ülkelerin ve enerji şirketlerinin birbirlerinden daha çok teklif vermek yerine gazı ortak şekilde satın almaları gerektiğine işaret etti.Ortak satın almanın bağlayıcı unsurları olacağını özetleyen von der Leyen, doğalgaz depolarını doldurmak için ihtiyaç duyulan miktarın yüzde 15’inin ortak alımla gerçekleşmesinin mecburi hale geleceğini açıkladı.

ANLAŞMAYA YENİ KURALLAR KONULACAK

Von der Leyen, bir sonraki gaz dolum dönemine hazırlıklı başlayacaklarını, bu sisteme Batı Balkanlar ile Doğu Ortaklık ülkelerinin de dahil olabileceğini söyledi.Üye ülkelerin dayanışma göstermesinin önemine dikkati çeken von der Leyen, pakette acil durumlarda iki ülke içinde karşılıklı enerji dayanışma anlaşması olmaması halinde de geçerli olacak yeni kurallar getirileceğini belirtti.Von der Leyen, paketteki bir başka unsurun da gaz fiyatlarıyla ilgili olduğuna işaret ederek, “TTF olarak adlandırılan Avrupa’nın ana gaz piyasasındaki oynaklığı ve aşırı fiyat artışlarını yumuşatmamız gerekiyor.” dedi.TTF karşılaştırma ölçütünün esas olarak boru hattı gazı için tasarlandığını belirten von der Leyen, mevcut durumda bu pazarın sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ağırlıklı bir hal aldığını söyledi.

“AŞIRI GAZ FİYATLARINI SINIRLAYACAK MEKANİZMAYI DEVREYE SOKUYORUZ”

Von der Leyen, “Bugün gördüğümüz TTF artık gerçek piyasa durumunu yansıtmıyor. Bundan dolayı bir sonraki dolum sezonu için LNG’ye hususi bir kriter geliştireceğiz.” ifadesini kullandı.Mevcut durumda acil önlem almaları icap ettiğini vurgulayan von der Leyen “Bundan dolayı gerektiğinde aşırı gaz fiyatlarını sınırlayacak bir mekanizmayı devreye sokuyoruz.” diye konuştu.Von der Leyen, tekliflerinin Avrupa gaz borsası TTF vasıtasıyla tutarları sınırlandırması içerdiğine işaret ederek, fiyat düzeltme mekanizmasının TTF’deki işlemler için geçici olarak dinamik bir fiyat limiti oluşturacağını açıkladı.TTF’de dinamik limitin üstünde bir fiyatla işlem yapılmasına izin verilmeyeceğine dikkati çeken von der Leyen, bunun aşırı oynaklığı ve aşırı tutarları önleyeceğini belirtti.Von der Leyen, gaz fiyatlarının elektrik fiyatı üstündeki tesirinin sınırlandırılmasının AB genelinde değerlendirilmeyi hak ettiğini, bu mevzuyu değerlendirdiklerini ve verileri incelediklerini söylemiş oldu. Paketin yürürlüğe girmesi için AB üyesi ülkelerin onayı gerekiyor.

15 ÜLKENİN PLAN HAZIRLANASI BEKLENİYORDU

TTF (Title Aktarma Facility), Avrupa’da doğalgaz fiyatlarının belirlendiği Hollanda merkezli sanal gaz tecim noktası.Öte taraftan, AB Komisyonu’nun son enerji paketinde pek oldukça üye ülkenin talep etmiş olduğu ithal doğalgaza tavan fiyat getirilmesi yer almadı.Aralarında Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika’nın da bulunmuş olduğu AB üyesi 15 ülke, ithal doğalgaza tavan fiyat uygulamaya yönelik bir plan hazırlanmasını istiyordu.Almanya, Hollanda, Danimarka ve bazı ülkeler ise bu aşamada doğalgaz fiyatlarına tavan getirilmesi fikrine sıcak yaklaşmıyor. Gaza tavan fiyat getirilmesinin enerji arz güvenliğini riske sokacağı görüşünde olan bu ülkeler, uygulamanın bilhassa kış aylarında doğalgaz tedarikine zarar verebileceğini değerlendiriyor.AB ülkelerinin liderleri 20-21 Ekim tarihlerinde Brüksel’de bir araya gelecek. Zirvenin ana gündem maddesi enerji krizi olacak.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası