Araba motoru yıkanır mı?

Araba motoru yıkanır mı?

Araç yıkama denilince ilk akla gelen iç ve dış yıkamadır, ayrıca aracın motor, şanzıman gibi iç aksamları da yıkanıp temizlenebilir. Kaputun altındaki motor doğrudan hava koşullarına maruz kalmasa bile çamurluklara, gövde altı, ızgara veya kaputun etrafındaki açıklıklara toz yapışabilir. Nüfuz eden tozlar, nem ve sıcak havanın etkisiyle motor yüzeyindeki partiküllere ve yağ akışlarına yapışarak tortular oluşturabilir. Etkili  temizlik ile bu kir  ve kirler yüzeyden hızla temizlenebilir.

Aracınızın motor temizliği genel araç temizliği kadar önemli olmasa da belirli aralıklarla yapılabilir. Otomobilin kaputun altında bulunan ısı motoru, dış ortamdan büyük ölçüde izole edilmiştir. Motora dışarıdan bakıldığında sadece motor kapağı, yağ kapağı ve yağ pompası gibi temel motor parçaları görülecektir. Araç motorları ne kadar sağlam yalıtımlı kapalı bir sistem olarak tasarlanırsa tasarlansın, su, nem ve kir gibi çevresel unsurlar yine de bunlara girebilir. Doğru şartlar ve  tekniklerle yıkandığında motora zarar vermeden bu kirleticilerden motor temizlenebilir.

 

 Motor yıkamak tehlikeli midir?

Motor konfigürasyonu ve parçaları hakkında yeterli teknik bilgiye sahip olmayan kullanıcının araba motorunu yıkaması tehlikeli olabilir. Özellikle basınçlı suyla yıkamak kabloların, bujilerin ve bağlantı noktalarının hareket etmesine, bükülmesine veya kırılmasına neden olabilir. Bu, motor bilgisayarının ve sensör bileşenlerinin arızalanmasına ve suyu emememesine neden olabilir. Kritik bileşenlere su hasarını önlemek için araba motoru temizleme spreyleri veya buharlı temizleyiciler de kullanılabilir. Motorlardaki sert tortuları, parçaları su ile gereksiz temastan koruyan bir yağ çözücü ve sprey ile yumuşatarak temizleyin. Motor bloğu, sigorta kutusu ve akü üzerindeki plastik siperlerin özel bir süngerle temizlenmesi ve parlatılması da hoş bir estetik dokunuş katıyor.

 

Motor yıkama neden yapılır?

Motor yıkama hem estetik hem de aracın iç durumunu korumak amacıyla yapılabilir. Araba motoru yıkama işlemi; Araç tipine, kullanılan modele, kullanım süresine, iklim ve hava koşullarına bağlı olarak farklı sürelerde yapılabilmektedir. Özellikle arazi araçları için motor ve şanzıman temizliği, iç ve dış temizliğinin yanı sıra her zamankinden daha fazla gereklidir. Temiz havaya ve motora monte egzoza sahip arazi araçları, aşırı hava koşulları ve sıvı marufiyeti için tasarlanmıştır. Arazi aracı dere ve su birikintisi gibi alanlara girdiğinde, motor bileşenleri ve aracın dış yüzeyleri kirlenir. Motorun içini temizleyerek kirlenen motor parçaları kolayca temizlenebilir. Şehirde araba motorları düşündüğünüz kadar kirli değildir. Öte yandan çevre yalıtımı yüksek yeni nesil araçlarda motor kirlenmesi sorunu çok daha az olasıdır. Araç sahipleri, tercihlerine göre 50.000 km veya 2 yıl gibi belirli aralıklarla otomobilin motorunu temizleyebilirler.

 

Land Rover aracınızla ilgili merak ettiğiniz, sorun ve problemlerde en kaliteli ve en uygun çözümler Land Rover Servisi Ankara olarak bir tık uzağınızdadır.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası