Antik dönem tarifleri İzmir’deki yemek sempozyumunda uygulandı
Bergama Güzel İşler Derneği tarafınca Rukiş Hanım Konağı’nda “Antik Yunan ve Roma Periyodu Mutfağı” temalı bilimsel toplantı gerçekleştirildi.
Sempozyuma katılan rehber Müjde Tönbekici katılımcılara, devrin mutfak kültüründe yer edinen yemekler ve baharatlarla ilgili sunum yapmış oldu. Sunumun peşinden Tönbekici ve ekibi, o dönemde kullanılan tariflerle bir menü hazırladı.

Menüde yer edinen Moretum (Sarımsaklı Peynir), In Ovis Apalis (Deniz börülcesi yatağında künarlı haşlanmış yumurta), ballı karides, hurma soslu fırında ballı tavuk inciği, garumlu, defrutumlu mercimek şeklinde yemekler, iştirakçilerin beğenisine sunuldu.

Tönbekici, yapmış olduğu konuşmada, antik dönemde rafine bir mutfak tarzının bulunduğunu belirterek, “O dönemde kullanılan sebzeler günümüze gore sınırlıydı. Yemekler zıt tatlar üstüne kuruluydu. Şu demek oluyor ki ekşi ve tuzlu, tatlı ve ekşi bunlar bir arada bulunuyor, bal ile sirke beraber pişirilip soslar yapılarak yemekler bunlarla marine ediliyordu. En mühim sos ise günümüzde bir çok yemekte salça iyi mi kullanılıyorsa o dönemde de yemeklerde garum şu demek oluyor ki bir balık sosu kullanılıyordu” diye konuştu.

Antik dönemdeki günlük hayatta insanların eti azca kullandığını, sebze ağırlıklı beslendiğini ifade eden Tönbekici, etin şölenlerde, adak törenlerinde ve savaşçılar tarafınca tüketildiğini de sözlerine ekledi.
 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası