Antalya merkezli 12 ilde ‘hacker’ operasyonu: 23 şüpheli yakalandı
İl Güvenlik Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaşım Şube Müdürlüğü ekipleri, hacker örgütünün düzmece e-posta atarak oltalama (Phishing) yöntemini kullandıkları, bu şekilde birçok yurttaşın giriş bilgilerini ve şifrelerini çaldıkları bilgisi üstüne harekete geçti.

3 AY TAKİP EDİLDİLER

Şüphelileri yakalamak için kurulan hususi ekip, 3 aylık teknik ve fiziki takibin peşinden Antalya merkezli 12 ilde belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.
Operasyonda hacker olduğu tespit edilen 23 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde meydana getirilen aramada kurumlara ilişik düzmece oltalama web bağlantıları, bilişim sistemlerine girmede kullanılan web bağlantıları, oldukca sayıda yurttaşın kimlik detayları bulunmuş oldu.
Şüphelilerin hackerlık yaparak çeşitli yöntemlerle ele geçirdikleri kimlik bilgilerini nitelikli dolandırıcılık, tehdit, hakaret suçlarında kullandığı öne sürüldü.

BİLGİLERİ ÇALIP, ASILSIZ İHBARDA BULUNDULAR

Zanlıların, bilgilerini ele geçirdikleri insanoğlu hakkında aslı astarı olmayan ihbarlarda bulundukları belirlendi.
Şüphelilerin yurttaşların kimlik bilgilerini yasadışı web siteleri üstünden kendilerine ulaşanlara para karşılığında sattığı, kendi aralarında takma adlar kullanarak bazı programlar üstünden haberleştikleri, data ve veri paylaşımı yaptıkları tespit edildi.

OLTALAMA NEDİR VE NEYE DİKKAT EDİLMELİ?

Oltalama, çoğu zaman hackerların hedef kişiye malum web sitelerinden, kullanıcının bankasından, e-posta ya da web hizmeti sağlayıcısından şeklinde görünen armağan, indirim yada benzeri cezbedici düzmece iletiler göndererek parola, kimlik bilgisi ya da benzeri verilerini çalmaya çalışmasına verilen isimdir.
Oltalama yöntemine karşı, toplumsal medyadan ya da e-postaya gelen bilinmeyen ve cazip teklifler sunan, armağan veren URL ve linklerin tıklanmaması gerekiyor.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası