Amasra Müessese Müdürlüğü’nde 7 yönetici görevden alındı


Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 42 işçinin yaşamını kaybetmiş olduğu Amasra’daki maden ocağı faciasına ilişkin, “Amasra Müessese Müdürlüğü’nden 7 yönetici görevden alındı. Bu bir ihtimal kamuoyuna yansımadı. Öteki boyutları itibariyle de incelememiz devam ediyor” dedi.
Dönmez, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2023 yılı bütçesi üstündeki görüşmelerde milletvekillerinin sual ve eleştirilerini yanıtladı.

“AMASRA MÜESSESE MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN 7 YÖNETİCİ GÖREVDEN ALINDI”

Bakan Dönmez, Amasra’da yaşanmış olan maden kazasına değinerek, şunları söylemiş oldu:
“Amasra maden kazasıyla ilgili olarak burada bir ekip değerlendirmeler yapılmış oldu. Doğal bu işin daha fazlaca başındayız. Hemen hemen elimizde bir bilirkişi ön raporu var. Bilirkişi ön raporunda ortaya atılan iddialar var. Şu anda Meclis Araştırma Komisyonumuz bu iddialar da dahil olmak suretiyle tüm tarafları dinliyor. Bu aşamada şu suçludur, şu kusurludur diyemeyiz. Eğer ön rapora bağlı olarak suçluyla duyuru edip bazı ithamları ona yönetecek olursak o vakit mahkemelere niye gerekseme var? Bilirkişi raporu gelir, hakime çıkmadan herkesi içeriye tıkarız. Bu tarz bir olay var mı? Şimdi hukuk kendi içinde yürüyor. Ikimiz de ona her türlü desteği vereceğiz.”
Vaka yerinden gelir gelmez bakanlıkta teftiş kuruluna olayın her yönüyle araştırılması mevzusunda yönerge verildiğini kaydeden Dönmez, “Müfettişler de oraya gitti. İlk incelemeleri de yaptılar. Amasra Müessese Müdürlüğü’nden 7 yönetici görevden alındı. Bu bir ihtimal kamuoyuna yansımadı. Öteki boyutları itibariyle de incelememiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.
Dönmez, Türkiye Elektrik İletim AŞ’nin özelleştirme kapsamına alındığını fakat çoğunluğu devletin elinde duracak şekilde azınlık hissesinin halka açılacağını söylemiş oldu.
Komisyonda, Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığının yanı sıra Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Nükleer Düzenleme Kurumu, Maden Incelem ve Arama Genel Müdürlüğü, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Türkiye Enerji ile Nükleer ve Maden Araştırma Kurumunun 2023 yılı bütçeleri kabul edildi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası