Alevi derneklerinden ‘torba yasa ve kararname’ protestosu


Alevi dernekleri, Kültür ve Gezim Bakanlığı bünyesinde ‘Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’ kurulmasını, TBMM’de görüşülen ve Alevilerle ilgili düzenlemeleri de içeren poşet yasa teklifini ülke genelinde protesto etti. İstanbul Kadıköy’deki mitingde konuşan Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Haydar Kalımlı Doğan, “AKP’nin bu yasa tasarısı ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Alevi inancı ve kimliğini zinhar inkâr etmek ve tanımamakla beraber, üzerine üstlük kendi zihniyetine gore bir Alevilik tanımı yapmaktadır. Bu yasa ile Aleviliği Sünni geleneğin altında kültürel bir öge olarak göstermekte, inancımıza ve kimliğimize hakaret etmektedir” dedi.  Alevilerle ilgili düzenlemeleri de içeren poşet yasa teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda geçen salı günü görüşülmeye başlandı. Geçen cuma günü çıkartılan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle de Kültür ve Gezim Bakanlığı bünyesinde ‘Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’ kuruldu. Kararnameyle Kültür ve Gezim Bakanlığı’nın vazife ve yetkileri arasına “Alevi-Bektaşi kültürünün araştırılması ve cemevleriyle ilgili iş ve işlemleri yürütmek” de eklendi. Alevi sivil cemiyet kuruluşları, söz mevzusu kararnameyi tepkiyle karşılamış, kararnamenin geri çekilmesi için çeşitli eylemler düzenlemişti. Alevi dernekleri, bugün İstanbul’un Kadıköy ilçesi ile Avcılar ve Gazi’deki cemevilerinde bir araya gelmiş olarak yasa teklifine ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne tepki gösterdi.  Kadıköy’de meydana getirilen ortak basın açıklamasını, Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Haydar Kalımlı Doğan okudu. Doğan, şunları söylemiş oldu: 

“SİYASİ İKTİDAR VE AKP HÜKÜMETİNİN ALEVİLER ÜZERİNDE YÜRÜTTÜĞÜ ASİMİLASYON POLİTİKALARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR”

Poşet yasa değil, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi değil, eşit yurttaşlık istiyoruz. Siyasal iktidar ve AKP hükümetinin Aleviler üstünde yürüttüğü asimilasyon politikaları hız kesmeden devam ediyor. Cumhuriyet’in birinci yüzyılında eşit yurttaş olarak görülmeyen Alevilerin, ikinci yüzyılda tamamen köklerinden koparılarak inançları yok edilmek isteniyor.  ‘Alevi toplumunun sorunlarını hakkaten çözmek istiyorsanız Alevi toplumunun temsilcilerini kesinlikle dinlemelisiniz’ dedik. Alevisiz bir alevi açılımı yapmayın. Bu kanun ile ibadetimiz olan cem ve ibadethanelerimiz olan cemevlerimiz bir mesele olarak gösterilmektedir. ‘Alevilik torbaya sığmaz’ dedik. Bu tarz şeyleri söylediğimiz günün gecesi, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, Kültür ve Gezim Bakanlığı bünyesinde kuruldu. 

“BU KARARNAME KENDİ ZİHNİYETLERİNE GÖRE BİR ALEVİLİK TANIMI YAPMAKTADIR”

AKP’nin bu yasa tasarısı ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Alevi inancı ve kimliğini zinhar inkar etmek ve tanımamakla beraber, üzerine üstlük kendi zihniyetine gore bir Alevilik tanımı yapmaktadır. Bu yasa ile Aleviliği Sünni geleneğin altında kültürel bir öge olarak göstermekte, inancımıza ve kimliğimize hakaret etmektedir.  

“AKP HÜKÜMETİ ÇÖZÜMÜ BETONDA, DEMİRDE GÖRÜYOR”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları, Alevi halkının talepleri onlarca senedir ortada dururken bu yasa tasarısı ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile AKP hükümeti, çözümü betonda, demirde görmektedir. Siyasal iktidar da artık bunu görmek, idrak etmek ve uygulamak zorundadır. Aleviler var ve Alevilik haktır.Biz Aleviler, kadimden bu yana 72 millete bir nazarla bakmış, ‘El ele, el Hakka’ düsturu ile bu inancımızı bizlerden önceki ulularımızdan, pirlerimizden emanet almış ve inancımızı bizlerden sonrakilere teslim etmenin mesuliyet ve bilincindeyiz.  

“ALEVİLERE GÖZDAĞI VERMEYE ÇALIŞTILAR”

Devraldığımız bu tarihsel şuur ve sorumluluğumuzla 8 Kasım 2022’de Meclis önünde bu yasa tasarısını niçin kabul etmediğimizi, son aşama barışçıl bir gosteri ve basın açıklamasıyla kamuoyu ile paylaştığımız günün gecesi, Alevilere gözdağı vermeye çalıştılar.

“OCAKLARIMIZA, DERGAHLARIMIZA, İNANCIMIZA DOKUNMAYIN”

Binlerce senedir bu toprakların olmazsa olmaz bir gerçeği olan Alevi-Bektaşi inanıcının temel değerlerini bugüne dek yok saydınız. Zamanı inanç köklerimiz olan ocak ve dergahlarımıza dönük baskılarınızın farkındayız. Alevi-Bektaşi dergahlarının birçoğuna el koydunuz ya da denetim altında tutularak işlevsiz hale getirdiniz. Bununla birlikte dedelerimizi zapturapt altına alarak ocaklarımızı yok etmek istiyorsunuz. İktidar Sünni-Hanefi inancına biz Alevileri de ekleme amacındadır. Bizleri tanım etmenizi ve tanımlamanızı kabul etmiyoruz.

“CEM İBADETİMİZ, CEMEVLERİ İBADETHANEMİZDİR”

Biz, Anadolu’nun fazlaca kültürlü ve fazlaca inançlı çeşitliliğini tekleştirmeyen laik ve demokratik bir ülkede beraber yaşama sevdamızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Demokratik mücadelemizi yasal ve hukuki zeminlerde aramaya ve savunmaya devam edeceğiz.”Ortak basın açıklamasına imza koyan Alevi dernekleri şu şekilde: Alevi-Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Alevi Vakıfları Federasyonu, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri, Demokratik Alevi Dernekleri.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası