Akşener’den ‘Muharrem İnce’ yorumu: Erdoğan’ı destekleyeceğini düşünmüyorum

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 28 Mayıs’ta yapılacak ikinci tur seçimlerde Milletvekili adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı seçilmesi için İstanbul’da kampanyasını sürdürüyor.

Gençlere seçimi kazanıp kazanamayacaklarını soran Akşener, “Kendime güveniyorum. Kazanmak istiyoruz. Kazanmayı umuyoruz. Milliyetçi oylarımızla İYİ Partilileri çevremize çekebilirsek, Kılıçdaroğlu’na yönlendirebilirsek seçimi kazanacağımızı düşünüyoruz. Ümit Özdağ ile atılımın bizi biraz daha ileriye taşıyacağını düşünüyorum. Sinan Oğan emekli olmasaydı daha iyi olurdu ama Ümit başkanı bizi takip etti. İlk turda bitiremediğimiz işi, inşallah ikinci turda tamamlayacağız.”

“Ya sandığa götürürüz ya da ikna ederiz”

Akşener, “Gençlerin mutlu olması çok güzel. Ben de kazanacağımızı düşünüyorum ama mutlaka gidip oy vereceksiniz. Bu şu anda bir referandum. 0-0 başlar. 21 yıl sonra AK Parti ve Sayın Erdoğan başladıkları güne geri döndüler. Oy oranı %35’e düştü. Böylece aradaki fark 1,5 milyon oy oluyor. 2.5 milyon kişi eklememiz gerekiyor. Onu sandığa götüreceğiz ya da ikna edeceğiz” dedi.

“ÇÖZÜM ANLAŞMASI MUTLAKA İPTAL EDİLMELİDİR”

Sığınmacılar için ise Akşener, “Uluslararası hukuku uygulamak zorundasınız çünkü anlaşmaları imzaladınız. Geri kabul anlaşması iptal edilmeli” dedi. Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın “Zorla göndereceğiz” açıklamasını hatırlatan Akşener, “Dün itibariyle bir ara noktaya gelindi. Avrupa Birliği’ni de ekleyeceksiniz, o sorumlu, Amerika’yı ekleyeceksin, o sorumlu, Rusya’yı ekleyeceksin, o sorumlu.İktidar bugün Beşar Esad diyelim, onunla anlaşırsın, o sorumlu.Türkiye’nin geleceği açısından çok problemli. Özellikle gençler açısından hem ekonomik hem de demokratik olarak çok büyük bir rakam” dedi.

“CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZ İNCE ÜZERİNDE TAM YETKİLİDİR”

Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı seçiminden ilk turda çekilen Taşra Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile ilgili bir gencin sorusunu da yanıtladı: “Her oy ihtiyacımız varken, hatta gitsek bile neden Muharrem İnce’ye gitmiyoruz? yardımcı olmuyoruz”. Aksen dedi ki:

“Mesela ben en başından Muharrem Bey için ‘Milli İttifak’a katılırsa çok sevinirim’ dedim. Hem Sinan Bey’in hem de Muharrem Bey’in cumhurbaşkanı adaylığı onların hakkıdır. ‘Linç etmeyin’ dedim. Linç konusunda bu kadar uzmanlaşan bir Türkiye var. Bu nedenle ipin ucu tükeniyor, sosyal medyada bunaltıcı bir halde. Sonuç, bir uçtan diğerine gidiyor. Sonra insanlar bozuluyor. Dolayısıyla buradaki başkan adayımızın bu ilişkileri kurması gerekiyor. Bu konuda tam yetkin. Mesela Ümit Bey partimizden ayrılıp parti kurdu. Bu konudaki gereksiz sözlerimden birini duydunuz mu duymadınız mı? Ben sistemin büyümesinden yanayım. Keşke Sinan Bey bu duruma gelseydi Ümit Bey’in de katılmasında bir sakınca yoktur. Yani Muharrem Bey’in de Kemal Bey’de o yetkisi var. Bu sistemi buna göre yapılandırmanızda fayda var. Pozisyonunuzdaki gençler, basın ve sorgulayın. 4 gün kaldı. Hem Muharrem Bey’e hem de Kemal Bey’e sorun. Şimdi bana sordun. ileteceğim.

“İNCE’NİN ERDOĞAN’A DESTEK OLACAĞINI SANMIYORUM”

Muharrem İnce’nin Erdoğan’ı desteklemeyeceğini vurgulayan Akşener, “Cumhurbaşkanlığına birlikte koştuk. Saygılarımızla buluştuk. Sistem bölünmesin diye tek bir saldırgan sözümüz olmadı. 2018’den bahsediyoruz. Onunla böyle bir deneyimim var” dedi.

“SİNAN OĞAN SEÇİMLERİNİN TÜMÜNÜN GİDECEĞİNİ SANMIYORUM”

Protokolün Ümit Özdağ ve Kemal Kılıçdaroğlu tarafından imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Akşener, ATA İttifakı başkan adayı Sinan Ogan’ın Cumhurbaşkanlığı İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’a desteğine ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

“Yani Sinan Bey uygun gördü. Örneğin, seçmenlerinin oraya gideceğini sanmıyorum. Ben bir partinin lideriyim. Ben karar verdim diye İYİ Parti seçmeninin oraya aceleyle gideceğini düşünmüyorum. Yani herkesin bir aklı ve bir fikri var sonuçta. Mesela ben AK Parti seçmeninin çeşitli nedenlerle oy kullandığına inanıyorum. İnsanların çeşitli nedenleri vardır. Düşünmeden değil. Türkiye çok büyük travmalar yaşamış bir ülke. Acaba bir daha o travmaları yaşar mıyım, insanların endişeleri var. Bir siyasetçi buna saygı duymalı ve bu travmaları yaşamayacağını göstermelidir.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası