AKP’li Mehmet Özhaseki’den itiraf: Kader diyemeyiz, suç bizde


AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Kayseri’de merkez Kocasinan ilçesi Erkilet Ertuğrul Gazi Kentsel Dönüşüm Konutları Temel Atma Töreni’nde, kentsel dönüşümün fazlaca kolay bir iş olmadığını ve birçok belediyenin bu tarz şeyleri yapmaktan imtina ettiğini söylemiş oldu.İstanbul benzer biçimde yerlerde 2000 yılından ilkin yapılmış binaların riskli bulunduğunu belirten Özhaseki, “Ey belediyeler, gelin bir işin ucundan tutun, hükümet desteğini yanınıza alın, bu dönüşümleri bir an ilkin sağlayın, diye gece gündüz söylediğimiz halde hiçbirisi kıpırdamıyor bile. Bizim AK Parti’li belediyeler çabalıyorlar fakat öteki belediyelerin bu mevzuda herhangi bir adım attığını da görmüyoruz” diye konuştu.

“TÜRKİYE İÇİN ZARURİ”

Özhaseki, kentsel dönüşümün Türkiye için elzem, yoksulluk ve yükümlülük bulunduğunu altını çizdi.Bunu iki nedene dayandıran Özhaseki, sözlerini şu şekilde sürdürdü:Bu sebeplerden birisi, o eski toprak damlı evlerden, fena evlerden, briketten yığma yapılmış evlerden yeni bir eve çıkmak artık günümüzde koşul olmuştur. Hepimiz de toprak damlı evlerde büyüdük, yağmur biterdi fakat evin içi akmaya hala devam ederdi. Yukarıda yuvaklamak bitmezdi. Sıkıntısı, derdi bitmezdi fakat fazlaca şükür şimdi refahın arttığı, gelişmenin olduğu bir ortamda her insanın güzel evlerde oturma hakkı var. O yüzden de her bir alanda emekler yapılıyor. İkincisi de zelzele riski taşıyan bir ülkedeyiz.

“ORADA SUÇ BİZDE, O YÜZDEN BİZ EVLERİMİZİ BUNA GÖRE YAPMAK DURUMUNDAYIZ”

Son yüzyıl içinde Türkiye’de 6 ve üstünde şiddette zelzele sayısının 60’a yaklaştığına dikkati çeken Özhaseki, ölen insan sayısının ise 82 bin bulunduğunu kaydetti. Özhaseki, şu değerlendirmede bulunmuş oldu:Tabiat ananın kanunudur, Cenabıhak bu şekilde yaratmış, yeraltında bir hareketlilik var, buna uygun hareket etmek gerektiriyor. Normal olarak Müslüman insanlarız.Neticesinde olanı biteni, ecelin gelmesini kadere yorabiliriz fakat Cenabıhak da insanlara akıl, düşünce vermiş. Bilim diye bir şey var. Tüm bunlar neticesinde depremselliğe de uygun hareket etmek zorundayız.Eğer Japonya’da 7, 7,5 şiddetinde bir zelzele oluyor, hepimiz evinde sıcacık yatıyorsa bizde de 5, 6 şiddetinde bir zelzele olduğunda insanoğlu kendisini ortaya atıp ölümlerle karşı karşıya kalıyorsak bunun neticesine de alınyazısı diyemeyiz. Orada suç bizde. O yüzden biz evlerimizi buna bakılırsa yapmak durumundayız. Depreme dayanıklı yapmak zorundayız. 

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası