Acı hatırlatma! Kozlu faciasının kusurlusu Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun başında
Maden facialarından oldukça canımız yandı sadece bir türlü ihtiyaç duyulan önlemler alınmıyor, ders çıkarılmıyor. Devlete bağlı madenler birer birer hususi kurumlara devredilirken Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na bağlı Bartın madenindeki facia ise ülke gündemini yine belirledi. Minimum 25 işçinin yaşamını yitirdiği ve kurtarma çalışmalarının devam etmiş olduğu madene ilişkin bir detay dikkat çekti. Amasra’daki facia TTK Genel Müdür Kazım Eroğlu’nun 2013 senesinde Kozlu’da meydana gelen maden faciasının faili bulunduğunu ve ceza aldığını akıllara getirdi.

YARGILANIRKEN ÖDÜLLENDİRİLDİ

Kazım Eroğlu, Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi maden ocağında 2013’te 8 işçinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan iş cinayetinin baş sorumlusu olarak yargılandı. Eroğlu yargılandığı süreçte Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafınca 2017 senesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük görevlerine vekaleten, 2018 senesinde ise asli olarak atandı.
2019 senesinde karara bağlanan davada o dönem TTK Kozlu Kuruluş Müdürü olan Kazım Eroğlu ile Yardımcısı Nurettin Yılmaz ikincil kusurlu sayılarak TCK 85/2 maddeye nazaran haklarında 4’er yıl hapis cezası verildi. TCK madde 62’ye nazaran 1/6 indirim yapılarak haklarında 3’er yıl 4’er ay hapis cezasıyla mahkumiyet verildi. Önlem uygulanarak para cezasına çevrildi.

BİLİRKİŞİ RAPORUNDA KUSURLU SAYILDI

17 Şubat 2016’da talep edilen 3’üncü bilirkişi raporunda TTK Kozlu Kuruluş Müdürü Kazım Eroğlu ve yardımcısı Nurettin Yılmaz’ın ise firmaya bir yaptırım uygulamak yerine kendi bünyelerinden bir çalışanı teknik nezaretçi olarak atamayı uygun görerek ikincil kusurlu oldukları ifade edildi. Raporda, “TTK nezaketçi atamak yerine yükleniciye ceza verilmesi, iş durdurulması ve gerekiyorsa iş akdinin feshedilmesi benzer biçimde önlemler almış olsa idi kaza vakasının önüne geçilebilirdi. Tüm bunlara rağmen TTK idaresi en azından işlerin güvenli bir halde yürütülebilmesi amacıyla teknik nezaretçi ataması yapmış olduğu için vakada asli değil ikincil kusurlu olarak değerlendirilmiştir.”

NE OLMUŞTU?

7 Ocak 2013’te Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı Kozlu Kuruluş Müdürlüğü etkinlik sahasındaki kömür ocağında, taşeron Yıldız İnşaat’ın eksi 630 kotunda galeri açma ve hazırlık emek vermesi yaptırdığı bölümde metan gazı püskürmesi sonucu meydana gelen iş cinayetinde sekiz madenci (Ahmet Şekerci (31), Hasan Bozacıoğlu (44), Hüseyin Kürekçi (56), Köksal Kadıoğlu (48), Muharrem Yapıcı (32), Muhsin Akyüz (31), Satılmış Arslan (36), Yüksel Koca (42) yaşamını yitirmiş, yedi madenci de yaralanmıştı.
Patlamanın meydana geldiği maden ocağında, Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin 2010 ve 2011’de yedi kez denetim yapmış olduğu ve madendeki kırk beş noksan için, firmaya 3 bin 500 lira ceza kestiği belirlenmişti. TTK 2011 işletme raporunda, metan gazını evvelde gösterecek sondajlar yapılmadan kazılara devam edildiğinden, daha ilkin vahim bir vakayla karşılaşılmamasının rastlantı olduğu açıklandı. Kafi denetim ve degaj sondajları yapılmadığı için taşeron firmanın onlarca kere uyarıldığı, Sayıştay raporlarına da yansımıştı.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası