Abdülhamid Han’a Atina’dan sıkı takip

Abdülhamid Han’a Atina’dan sıkı takip

Geminin 9 Ağustos’ta hareket edeceği beklentisine karşın bu ani faaliyet sonrası Yunan Genelkurmayı’nda yoğun hareketlilik yaşandı. Geminin görev bölgesine gitmeden önce denizde “hazırlık çalışması yaptığı” öğrenildi.

ÇOK KÖTÜ SENARYOLAR

Yunan medyası, geminin tüm hareketlerini izlerken, Doğu Akdeniz’deki görev bölgesinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilmesi bekleniyor. Yunanistan’da, geminin 2020 yazında Oruç Reis krizinin yaşandığı bölgeye gitmesi “çok kötü”, Türkiye ile KKTC arasındaki bölgede faaliyet göstermesi ise “az kötü” senaryo olarak görülüyor.

‘ATİNA’ HAZIRLANMALI

Yunan devlet televizyonuna konuşan eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis, Abdülhamid’in “(Rumların tek taraflı ilan ettikleri) Kıbrıs münhasır ekonomi bölgesinde faaliyet göstereceğini” düşündüğünü belirterek, Türk savaş gemilerinin refakat edebileceğini, bu nedenle Yunan Deniz Kuvvetleri’nin hazırlıklı olması gerektiğini söyledi. Hükümet sözcüsü Yanis İkonomu de “Geminin rotası ve açıklamaları dikkatle izliyoruz. Egemenlik haklarımızdan taviz vermeden, soğukkanlı şekilde gerginlik yaşanmaması için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Zelenski'den 'tahıl sevkiyatı' yorumu

Zelenski’den ‘tahıl sevkiyatı’ yorumu

Yoruma kapalı.