ABD’den vatandaşlarına uyarı: Türk ordusu harekata hazırlanıyor


ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu, Türkiye’nin gelecek günlerde Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde askeri harekat düzenleyebileceğine dair haberler sebebiyle ABD vatandaşlarına uyarı yayımladı.Evrensel’in haberine nazaran Başkonsolosluğun web sitesinde piyasaya sürülen açıklamada “ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu, Türkiye’nin gelecek günlerde Suriye’nin kuzeyi ve Irak’ın kuzeyinde askeri harekat düzenleyebileceğine dair açık kaynaklı güvenilir haberleri takip etmektedir. ABD hükümeti, ABD vatandaşlarına bu bölgelerden uzak durmalarını şiddetle tavsiye etmeye devam etmektedir” ifadeleri yer aldı.

4 UYARI

Açıklamada alınacak önlemler ise şöyleki sıralandı:Sınır bölgelerinden kaçının.Beklenmedik bir halde büyük toplantıların yada protestoların yakınında bulunuyorsanız dikkatli olun.Düşük profilli olun.Güncellemeler için mahalli medyayı takip edin.

“IRAK’A SEYAHAT ETMEYİN”

Açıklamada ek olarak “Dışişleri Bakanlığı’nın Irak için gezi tavsiyesi, terörizm, adam kaçırma, silahlı çatışma, iç kargaşalık ve Irak Misyonu’nun ABD vatandaşlarına destek sağlama kapasitesinin sınırı olan olması sebebiyle ‘Düzey 4: Gezi Etmeyin’ seviyesinde kalmaya devam etmektedir” bilgisi paylaşıldı. 

TÜRK YETKİLİ, IRAK VE SURİYE MESAJI VERMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde Reuters’a konuşan bir Türk yetkili, Irak’a düzenlenen sınır ötesi operasyonun sonrasında Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki hedeflere yöneleceğini belirtmişti. Türkiye’deki PKK ve IŞİD terörünün kabul edilemez bulunduğunu kaydeden yetkili, Ankara’nın bir halde cenup sınırındaki tehditleri temizleyeceğini ifade etmişti.AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da birkaç ay ilkin Suriye’ye askeri operasyon düzenlenebileceğinin sinyalini vermişti.Erdoğan haziran ayında yapmış olduğu açıklamada, “Cenup sınırlarımız süresince 30 kilometre derinliğinde güvenli bölge oluşturma çabamızın yeni safhasına geçiyoruz” demişti.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası