66 milyon yıl önce denizlerin hakimiydi: Dev deniz kertenkelesine ait fosil bulundu

66 milyon yıl önce denizlerin hakimiydi: Dev deniz kertenkelesine ait fosil bulundu – Dünya Haberleri

66 milyon yıl önce denizlerin hakimiydi: Dev deniz kertenkelesine ait fosil bulundu

Canavar, Geç Kretase (100.5 milyon yıl önce-66 milyon yıl önce) döneminde okyanusları avlayan dev deniz sürüngenleri olan, yeni keşfedilen bir mosasaur türü.

Adı Thalassotitan atrox ve kazı alanında bulunan diğer kalıntılarla birlikte dişlerindeki aşınma, bu korkutucu hayvanın nazik bir dev olmadığını, deniz kaplumbağaları, plesiosaurlar ve diğer mosasaurlar gibi zorlu avlarla ziyafet çektiğini gösteriyor.

TRT Haber’de yer alan habere göre, Thalassotitan’ın büyük olasılıkla besin ağının en üstünde bir yer işgal ettiği ve diğer yırtıcıları kontrol altında tutarak ekosistemleri koruduğu anlamına geliyor.

(Fotoğraflar: Nick Longrich/Twitter- Bath Üniversitesi)

İngiltere’deki Bath Üniversitesi’nden paleontolog ve evrimsel biyolog Nick Longrich , ” Thalassotitan inanılmaz, korkunç bir hayvandı” diyor.

“Bir Komodo ejderinin bir büyük beyaz köpekbalığı ile çaprazlandığını ve bir T. rex ile bir katil balinanın çaprazlandığını hayal edin.”

Bugün, en büyük modern sürüngenler olarak timsahların iki katı büyüklüğünde, 12 metre uzunluğa ulaşabilen, mosasaur ölçeğinde yaşayan hiçbir sürüngen yok.

İnsanlık Ay’a geri dönüyor

İnsanlık Ay’a geri dönüyor

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası