300 milyon TL’lik vurgun iddiası


Samsun ve Konya’da etkinlik gösteren 2 adam kardeş, birçok kişiyi yurt haricinde borsada yazılım yaptıkları ve kar oranı verdikleri vaadiyle ağlarına düşürdü. Samsun Barosu’na kayıtlı Avukat Berivan Yaralı, ilk etapta 25 mağdurun yakınma dilekçelerini Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletti. Mevzu hakkında savcı tarafınca 2022/41594 nolu birleştirilmiş soruşturma başlatıldı.Mağdurların çoğunun kamu görevlisi olduğu ve mutluluk zinciri sisteminin içinde zanlılar E.P. ve E.P. kardeşlerin kamu bankasında çalışan anne ve eşinin de yer almış olduğu iddia edilen mutluluk zincirinde 300 milyonluk vurgun yapıldığı ileri sürüldü. Avukat Berivan Yaralı, söz mevzusu şüphelilerin yakalanması ve cezalandırılması için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederek, mevzu hakkında İhlas Haber Ajansı (İHA) mikrofonuna açıklamada bulunmuş oldu.

“BÜYÜK VURGUN YAPIP KAÇTILAR”

Zanlıların sitem içine aldıkları mağdurlara daha çok kişiye ulaşmak için ilk aylarda tertipli ödeme yaptığını ifade eden Yaralı, “Vaka 1,5 yıl ilkin Konya kaynaklı 2 kardeşin başlatmış olduğu bir proje. Konya ve Samsun’da birçok mağdur söz mevzusu. Samsun’da yaşayan kardeşle burada itimat ilişkisine dayalı etrafındaki birçok kişiyi sisteme dahil ediyor. Yurt dışı kaynaklı borsa oynadıklarını, kardeşinin Konya’da yazılımcı bulunduğunu, ABD’da bir borsa şirketine yazılım tasarlayıp, kiraya verdiklerini, bu sebeple fazlaca para kazandıklarını ifade ediyorlar. Averaj aylık yüzde 8-10 civarında yatırdıkları para kadar vatandaşlara ödeme yapacaklarını vadederek, 1,5 yıl sistemi yürütüyorlar. İlk etapta sisteme dahil ettikleri vatandaşlara bu paraları ödüyorlar. Daha sonrasında, ‘yine para yatırın, daha fazlaca kazanın’ vaadiyle fazlaca fazla kişiyi mağdur ediyorlar. Bizlere şu anda 25 şahıs yazılı müracaat yapmış oldu. Sayının fazlaca daha çok olduğu ifade ediliyor. Mağdur vatandaşlar son olarak ekim ayı içinde son büyük vurgunu yaparak Samsun’dan uzaklaşıyorlar. Kişilerin, birileri tarafınca saklandığı söyleniyor. Bana ulaşan 25 şahıs ile beraber Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na yakınma başvurusunda bulunduk. Mevzu hakkında soruşturma başlatıldı. En kısa zamanda faillerin bulunmasını umuyoruz” dedi.

“VURGUNUN BÜYÜKLÜĞÜ 300 MİLYON TL CİVARINDA”

300 milyon TL’lik bir vurgundan söz edildiğinin altını çizen  Yaralı, “Vurgunun büyüklüğü bizlere söylenen 300 milyon TL civarında. Sistem, daha ilkin de gündeme gelen mutluluk zincirlerine benziyor. Zanlılar, yurt dışındaki şirketlere dolar yatıracakları, sonrasında bu parayı TL’ye çevirip vatandaşlara ödeme yapacakları vaadiyle nitelikli sahtekarlığa başvuruyorlar. İlk etapta 25 kişilik bir kabahat duyurusunda bulunduk. Yeni başvurular da gelmeye başlıyor. Kaçan zanlılara ulaşamadıkça, kabahat duyurusunda bulunan insanoğlu artıyor. Zanlıların İstanbul’da olduklarını duyuyoruz” diye konuştu.Mağdurlardan birçoğunun sisteme zanlıların eşi ve anası tarafınca kamu bankasından aldıkları kredi ile girdiğini de belirten Yaralı, şunları söylemiş oldu:“Faillerden E.P.’nin eşi A.P., bir devlet bankasında çalışıyor. Bu vakası banka mensupları dahil, bankanın büyük yatırımcı olan müşterilerine, ‘Sizlere yüksek kredi çıkartabilirim, garantili bir iş, risk yok’ diye birçok insana kredi vererek mutluluk zincirine girmelerine niçin oluyorlar. Söz mevzusu zanlı 2 kardeşe yardım ve yataklık meydana getiren herkesten şikayetçi olundu. Olayın başrolünde 2 adam kardeş, ebeveynleri ve eşleri ile bir de eski iş arkadaşları bulunuyor. 2 adam kardeşin annesinin de Konya’da bir devlet bankasında yetkili bir işyar bulunduğunu ve sisteme birçok kişiyi dahil ettiğini biliyoruz. Şahısların babasının bu paralardan elde etmiş olduğu gelirle almış olduğu lüks otomobillerle toplumsal medyada fotoğraflar bizlere ulaştı. Akrabalar ve birkaç galerici de söz mevzusu çete dahilinde. Tüm bu söz mevzusu kişileri yakınma dilekçemizde belirttik.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası